2016
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Lonnie R. Alcaraz

Shauna Kristine Toh

Biological Sciences

Marcelo A. Wood

Brendan Tyler Finicle

Engineering

Michelle Khine

Louai Labanieh

Humanities

Adriana M. Johnson

Karen Lee Siu

I&CS

Michael T. Goodrich

Manuel Rodriguez Torres Jr.

Medicine

Wirachin Hoonpongsimanont

Farbod Shavarebi

Physical Sciences

Daniel O. Whiteson

Jaruwan Amtawong

Social Ecology

Sarah Danielle Pressman*

Quincy Morris Rush

Social Sciences

Lisa S. Pearl

Medha Asthana

* Winner of Special Recognition Award
  

2015
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Loretta Livingston

Briaana Ashley Abasta

Biological Sciences

Steven D. Allison

Eric Steven Martinez

Engineering

Mohammad Abdullah al Faruque

Quan Quoc Minh Chau

Humanities

Tiffany Jean Willoughby-Herard*

Lashonda Renee Carter

I&CS

Debra J. Richardson

Joseph Nathaniel Mehrabi

Medicine

Munjal Acharya

Lisa Ngoc Le

Physical Sciences

Jun F. Allard

Patrick Thomas Webb

Social Ecology

Carroll S. Seron

Soraya Davia

Social Sciences

Emily D. Grossman

Timna Medovoy

* Winner of Special Recognition Award
  

2014
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Daniel J. Martinez

Maria Alejandra Guerrero Solorzano

Biological Sciences

Leslie M. Thompson

Rommel Andrew Santos

Engineering

Diego Rosso

Thomas Keith Hamilton

Humanities

Vinayak Chaturvedi

Chun Wai Chau

I&CS

Donald Jay Patterson

Yuhao P. Ma

Medicine

Brian J. Cummings

Adriana Marie Etcheverry

Physical Sciences

Matthew D. Law

Natasha Sekhon

Social Ecology

Jutta Heckhausen

Cynthia Sanchez

Social Sciences

Caesar D. Sereseres*

Travis Alexander Cyronek

* Winner of Special Recognition Award
  

2013
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Simon G. Penny

Amanda Renee Peronto

Biological Sciences

Shiou-Chuan (Sheryl) Tsai

Soraya Azzawi

Engineering

Robert H. Liebeck

Jacqueline Leah Thomas

Humanities

Erika Hayasaki

Howard Minh Diep

I&CS

Alexander Thomas Ihler

Michael A. Vorobyov

Medicine

Claudia Helen Kawas

Shivani Sharma

Physical Sciences

Kathleen R. Johnson

Jared Gregory Vasquez

Social Ecology

Richard A. Matthew*

Benjamin M. Latham-Bryman

Social Sciences

Patrick M. Morgan

Tyler Henry Hunt

* Winner of Special Recognition Award
  

2012
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Lisa Marie Naugle*

Jaque Lenhard

Biological Sciences

Celia Goulding

Tiffanie Do

Engineering

Farghalli A. Mohamed

Sean Burke

Humanities

Julia R. Lupton

Kimberly L. Lucas

I&CS

Melissa A. Mazmanian

Minhnhut Thanh Vo

Medicine

Frances M. Leslie

Christine Feng

Physical Sciences

Sergey Nizkorodov

Arturo Vargas

Social Ecology

Joanne Frattaroli Zinger

Lori Harris

Social Sciences

Robert M. Uriu

Linett Chevez

* Winner of Special Recognition Award
  

2011
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Jeffrey Alan Russell

Victor Vazquez

Biological Sciences

Susana Cohen-Cory

Asim Qamar Ahmad

Engineering

Elliot L Botvinick

Matthew Tuan Tran

Humanities

Tiffany Jean Willoughby-Herard

Steven Anthony Stimach

I&CS

Deva Kannan Ramanan

Carl Martin Vondrick

Medicine

Manuela Raffatellu

John Keichi Sakakura

Physical Sciences

Martin Zeman

Kevin Jacob Slagle

Social Ecology

Angela F. Lukowski

Felicia Anne Keith

Social Sciences

Katherine Faust*

Vilma Garcia

* Winner of Special Recognition Award
  

2010
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Donald McKayle*

David Anthony Merten-Jones

Biological Sciences

Ron D. Frostig

Victoria Ngo

Engineering

Chenyang Sunny Jiang

Arya Saidi

Humanities

Lynn Mally

Nancy Karina Quintanilla

I&CS

Michael J. Carey

James Milewski

Medicine

Petra E. Wilder-Smith

Diana Phuong Vu

Physical Sciences

Daqing Wan

Andy Ich Nguyen

Social Ecology

Kristen M. Day

Chana Millie Lein

Social Sciences

William M. Maurer

David Joseph Curry

* Winner of Special Recognition Award
  

2009
  
School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Kevin H. Appel

Merry Willow Todd

Biological Sciences

Aimee L. Edinger

Steven Wong

Engineering

Mark Bachman

Katie Lynn Pickrahn

Humanities

Ellen S. Burt

Brian Thompson

I&CS

Ian G. Harris

Leslie Liu

Medicine

Shahram Lotfipour

Teresa Ung

Physical Sciences

Rachel W. Martin

Maxwell Radin

Social Ecology

Susan T. Charles

Christopher Hagan

Social Sciences

Bojan Petrovic *

Christina R. Tajalli

* Winner of Special Recognition Award
  

2008

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Donald David Hill

Denver Skye Vaughn

Biological Sciences

Stephen G. Weller

Sonya M. Seshadri

Engineering

Abraham Phillip Lee

Amber Jasmine Greer

Humanities

Carol M. Burke

Tracy Joy Wu

I&CS

Gillian R. Hayes

Samuel J. Kaufman

Medicine

Mahtab Jafari

Anupam Sharma

Physical Sciences

John S. Lowengrub

Olivia Sharmelle Ryder

Social Ecology

Sally S. Dickerson *

Anet Badali

Social Sciences

Matthew N. Beckmann

Cristian N. Martinez

  
* Winner of Special Recognition Award
  

2007  

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Jennifer J. Fisher

Taylor Ashley Ullery

Biological Sciences

Carrie B. Brachmann

Emily Wing-Yunn Wong

Engineering

Bernard H. Choi

Linh Ngoc Dinh

Humanities

Charles James Wheeler

Kevin Li

Information & Computer Science

Thomas A. Alspaugh

Jovel Karen Valdez Crisostomo

Medicine

Edwin S. Monuki

Eric P. Kuo

Physical Sciences

Asantha R. Cooray *

Michael Anthony Thompson

Social Ecology

Elizabeth E. Cauffman

David Edgar Swanson

Social Sciences

Sherilyn Kay Sellgren

Marlen Kanagui

  
* Winner of Special Recognition Award
  

2006

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

James W. Penrod

Allison Nicole Knight

Biological Sciences

Anthony A. James

Teresa Tseng

Engineering

William C. Tang

Evan Cornell Brown

Humanities

Dina Lynn Al-Kassim

Amelia Acker

Information & Computer Science

William M. Tomlinson

Arthur Uy Asuncion Jr.

Medicine

Aileen J. Anderson 

Phuong T. Nguyen

Physical Sciences

Frederic Y. M. Wan

Maria Osuna Garcia

Social Ecology

Valerie Jenness

Mei-Ling Nomusa Malone

Social Sciences

Michael J. Scavio

Rosalilia Mendoza

  
* Winner of Special Recognition Award
  

2005

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Daphne Pi-Wei Lei *

Peter Jai-Hsiung Kuo

Biological Sciences

Kathleen K. Treseder 

Erin Marie Conn

Engineering

Pai H. Chou 

Vasudev J. Bailey

Humanities

Mike Davis 

Mukul Kumar

Information & Computer Science

Tony D. Givargis

Nhu Quynh Vuong

Medicine

Ranjan Gupta 

Linh N. Truong

Physical Sciences

Athan J. Shaka 

Alpay Dermenci

Social Ecology

James W. Meeker 

Michelle N. Plyer

Social Sciences

Samuel L. Gilmore 

Tatyana Martell

  
* Winner of Special Recognition Award
  

2004

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Daniel J. Martinez

James Michael Melinat

Biological Sciences

Grant MacGregor

Theodore Katsuyuki Yanagihara

Engineering

Tara C. Hutchinson

Vid D. Petrovic

Humanities

Jane O. Newman

Alana Diana Shilling

Information & Computer Science

Cristina Videira Lopes

Arkadej Albert Udompanyavit

Medicine

Sue Piper Duckles*

Amir Ali Ghaffari

Physical Sciences

Fillmore Freeman

Melissa Prado

Social Ecology

Karen S. Rook

David Allen Hallowell

Social Sciences

Louis Desipio

Doriane Danielle Besson

* Winner of Special Recognition Award


2003

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Lisa Naugle

Christopher Smith

Biological Sciences

Thomas J. Carew

Kristine Kolkman

Engineering

Michael Green

Pruthvi Chaudhari

Humanities

Dickson Bruce

Eduardo Ruiz

Information & Computer Science

Rick Lathrop*

Ping Chen

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

Aleksandra Chicz-DeMet

David Bear

Physical Sciences

Zhibin Guan

Maianh Nguyen

Social Ecology

Daniel S. Stokols

Susan Milden

Social Sciences

Jeanett Castellanos

Stephanie Domzalski

* Winner of Special Recognition Award


2002

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Alan Terricciano

Benjamin Thomas Johns

Biological Sciences

Ann K. Sakai

Allen Mariano Andres

Engineering

Richard D. Nelson

Joseph Edward Papac

Humanities

Richard L. Regosin

Celida Bugarin Miramontes

Information & Computer Science   

Adriaan W. van der Hoek

Chin-Ju Rex Chen

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

N.D. Vaziri*

Jonathon Cooke

Physical Sciences

Gary A. Chanan

Ryan Leonard Stafford

Social Ecology

C. David Dooley

Marisa Victoria Agama

Social Sciences

Donald D. Hoffman

Temre Noelle Davies

* Winner of Special Recognition Award


2001

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Clifford Faulkner

Candace Coffee

Biological Sciences

Kavita Arora

Florence Villa

Engineering

Vasan Venugopalan

Catherine Mescher

Humanities

Alice Fahs*

Amy Cox

Information & Computer Science

Alfred Kobsa

Homi Viraf Bodhanwala

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

Diana Krause

Nevine Mikhail

Physical Sciences

Donald Blake

Monica Dunford

Social Ecology

Chenyang Sunny Jiang

Elizabeth Kirchner

Social Sciences

Gary Richardson

Han Kang

* Winner of Special Recognition Award


2000

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Christopher Dobrian

Shahrdad Lotfipour

Biological Sciences

Hans Bode

Duy T. Duong

Engineering

David Reinkensmeyer*

Eddie Ng

Humanities

Linda Bauer

Steven Colton

Information & Computer Science

Richard Granger

Siavosh Bahrami

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

Ralph Purdy

Sukgu Han

Physical Sciences

Michael Dennin

Michael Cohen

Social Ecology

Lois Takahashi

Dilkash Khan

Social Sciences

Judith Treas

Rebecca Kanter

* Winner of Special Recognition Award


1999

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Keith Fowler

Mark Sonday

Biological Sciences

Agnes Henschen-Edman

Simin Bahrami

Engineering

Derek Dunn-Rankin

Paul Esteban Escalera

Humanities

Victoria A. Silver

Priya Shah

Information & Computer Science

Tatsuya Suda

Chin-Yu Davis Chen

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

N/A

N/A

Physical Sciences

Patrick Farmer

Jennifer Vance

Social Ecology

Roxane Cohen Silver*

Sharla Meeks

Social Sciences

Virginia Mann

Maria Rendon

* Winner of Special Recognition Award


1998

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Janice G. Plastino

Jean Ellen Larock

Biological Sciences

Timothy F. Osborne

Vanessa Beauchamp

Engineering

John C. LaRue

Lynn Jialin Chuang

Humanities

Robert Folkenflik

Katherine Koupai

Information & Computer Science

David F. Redmiles

Ranjit Iyer

Interdisciplinary

Laura Hyun Yi Kang*

Thai Vang

Medicine

N/A

N/A

Physical Sciences

Bruce Bennett

Vy Maria Dong

Social Ecology

James W. Meeker

Padraic McCoy

Social Sciences

Mark P. Petracca

Tran Dang

* Winner of Special Recognition Award


1997

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Douglas-Scott Goheen

Lisa Marie Hunt

Biological Sciences

Christine Gall

Michelle Kurlawalla

Engineering

Nancy DaSilva

Preben Nielsen

Humanities

Martin Schwab

Greg Kemble

Information & Computer Science

Rajesh Gupta

Michael Heilberg

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

N/A

N/A

Physical Sciences

James Nowick*

Lucius Doh

Social Ecology

Wendy Goldberg

Lorena Teran

Social Sciences

Wayne Sandholtz

Adriana Maestas

* Winner of Special Recognition Award

Back to Previous Page