2003

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Lisa Naugle

Christopher Smith

Biological Sciences

Thomas J. Carew

Kristine Kolkman

Engineering

Michael Green

Pruthvi Chaudhari

Humanities

Dickson Bruce

Eduardo Ruiz

Information & Computer Science

Rick Lathrop

Ping Chen

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

Aleksandra Chicz-DeMet

David Bear

Physical Sciences

Zhibin Guan

Maianh Nguyen

Social Ecology

Daniel S. Stokols

Susan Milden

Social Sciences

Jeanett Castellanos

Stephanie Domzalski



2002

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Alan Terricciano

Benjamin Thomas Johns

Biological Sciences

Ann K. Sakai

Allen Mariano Andres

Engineering

Richard D. Nelson

Joseph Edward Papac

Humanities

Richard L. Regosin

Celida Bugarin Miramontes

Information & Computer Science   

Adriaan W. van der Hoek

Chin-Ju Rex Chen

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

N.D. Vaziri*

Jonathon Cooke

Physical Sciences

Gary A. Chanan

Ryan Leonard Stafford

Social Ecology

C. David Dooley

Marisa Victoria Agama

Social Sciences

Donald D. Hoffman

Temre Noelle Davies

* Winner of Special Recognition Award


2001

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Clifford Faulkner

Candace Coffee

Biological Sciences

Kavita Arora

Florence Villa

Engineering

Vasan Venugopalan

Catherine Mescher

Humanities

Alice Fahs*

Amy Cox

Information & Computer Science

Alfred Kobsa

Homi Viraf Bodhanwala

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

Diana Krause

Nevine Mikhail

Physical Sciences

Donald Blake

Monica Dunford

Social Ecology

Chenyang Sunny Jiang

Elizabeth Kirchner

Social Sciences

Gary Richardson

Han Kang

* Winner of Special Recognition Award


2000

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Christopher Dobrian

Shahrdad Lotfipour

Biological Sciences

Hans Bode

Duy T. Duong

Engineering

David Reinkensmeyer*

Eddie Ng

Humanities

Linda Bauer

Steven Colton

Information & Computer Science

Richard Granger

Siavosh Bahrami

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

Ralph Purdy

Sukgu Han

Physical Sciences

Michael Dennin

Michael Cohen

Social Ecology

Lois Takahashi

Dilkash Khan

Social Sciences

Judith Treas

Rebecca Kanter

* Winner of Special Recognition Award


1999

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Keith Fowler

Mark Sonday

Biological Sciences

Agnes Henschen-Edman

Simin Bahrami

Engineering

Derek Dunn-Rankin

Paul Esteban Escalera

Humanities

Victoria A. Silver

Priya Shah

Information & Computer Science

Tatsuya Suda

Chin-Yu Davis Chen

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

N/A

N/A

Physical Sciences

Patrick Farmer

Jennifer Vance

Social Ecology

Roxane Cohen Silver*

Sharla Meeks

Social Sciences

Virginia Mann

Maria Rendon

* Winner of Special Recognition Award


1998

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Janice G. Plastino

Jean Ellen Larock

Biological Sciences

Timothy F. Osborne

Vanessa Beauchamp

Engineering

John C. LaRue

Lynn Jialin Chuang

Humanities

Robert Folkenflik

Katherine Koupai

Information & Computer Science

David F. Redmiles

Ranjit Iyer

Interdisciplinary

Laura Hyun Yi Kang*

Thai Vang

Medicine

N/A

N/A

Physical Sciences

Bruce Bennett

Vy Maria Dong

Social Ecology

James W. Meeker

Padraic McCoy

Social Sciences

Mark P. Petracca

Tran Dang

* Winner of Special Recognition Award


1997

School

Faculty Recipient

Student Recipient

Arts

Douglas-Scott Goheen

Lisa Marie Hunt

Biological Sciences

Christine Gall

Michelle Kurlawalla

Engineering

Nancy DaSilva

Preben Nielsen

Humanities

Martin Schwab

Greg Kemble

Information & Computer Science

Rajesh Gupta

Michael Heilberg

Interdisciplinary

N/A

N/A

Medicine

N/A

N/A

Physical Sciences

James Nowick*

Lucius Doh

Social Ecology

Wendy Goldberg

Lorena Teran

Social Sciences

Wayne Sandholtz

Adriana Maestas

* Winner of Special Recognition Award