Index of Presenters


Session

Student

Poster Session ~ #213

1:30 - 2:50 PM

Mohamad Abedi

Biomedical Engineering

Oral Session I

Doheny Beach D

10:10 AM

Genel Abordo

Environmental Engineering

Poster Session ~ #272

1:30 - 2:50 PM

Chris Aboujaoude

Public Health Sciences

Poster Session ~ #113

1:30 - 2:50 PM

Evelyn Abrami

Biological Sciences

Poster Session ~ #254

1:30 - 2:50 PM

Luis Acosta

Chemical Engineering

Poster Session ~ #356

1:30 - 2:50 PM

Arely Acuna Avilez

International Studies

Poster Session ~ #229

1:30 - 2:50 PM

Ikeoluwa Adesina

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #186

1:30 - 2:50 PM

Blake Adnani

Biological Sciences

Poster Session ~ #94

1:30 - 2:50 PM

Megan Afetian

Developmental & Cell Biology

Poster Session ~ #51

1:30 - 2:50 PM

David Aghaian

Biological Sciences

Poster Session ~ #105

1:30 - 2:50 PM

Ritika Agnihotri

Biological Sciences

Oral Session I

Balboa Island A

9:10 AM

Fareed Ahmed

Chemical Engineering

Poster Session ~ #363

1:30 - 2:50 PM

Harris Ahmed

Sociology

Poster Session ~ #235

1:30 - 2:50 PM

Tasnim Ahmed

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #59

1:30 - 2:50 PM

Amanda Ahsoon

Neurobiology

Poster Session ~ #239

1:30 - 2:50 PM

Janet Ajdaharian

Biological Sciences/ Studio Art

Poster Session ~ #77

1:30 - 2:50 PM

Anika Akhter

Public Health Policy

Oral Session I

Emerald Bay C

8:30 AM

Anika Akhter

Public Health Policy

Oral Session II

Doheny Beach A

4:00 PM

Anika Akhter

Public Health Policy

Oral Session I

Doheny Beach A

9:50 AM

Aram Akhverdyan

Biological Sciences

Poster Session ~ #209

1:30 - 2:50 PM

Arun Alagappan

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #210

1:30 - 2:50 PM

Arun Alagappan

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #124

1:30 - 2:50 PM

Nadeem Albadawi

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay D

8:30 AM

Nadeem Albadawi

Biological Sciences

Poster Session ~ #126

1:30 - 2:50 PM

Abdel Albakri

Biological Sciences

Oral Session I

Crystal Cove Auditorium

8:30 AM

Zachary Aldana

Music-Performance

Oral Session I

Woods Cove A

9:10 AM

Yeabsra Aleligne

Biomedical Engineering: Premedicine

Poster Session ~ #97

1:30 - 2:50 PM

Jacqueline Algara

Biological Sciences

Poster Session ~ #295

1:30 - 2:50 PM

Nujhat Ali

Biological Sciences

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Suhaylah Ali

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Suhaylah Ali

Mechanical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:30 AM

Melissa Ali-Santosa

Biomedical Engineering

Oral Session II

Crescent Bay D

3:00 PM

Ali Alkhatib

Anthropology/ Informatics

Poster Session ~ #75

1:30 - 2:50 PM

Jocelyn Almora

Biological Sciences

Poster Session ~ #129

1:30 - 2:50 PM

Aspen Alotis

Biological Sciences

Poster Session ~ #232

1:30 - 2:50 PM

Lydia Ameri

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #104

1:30 - 2:50 PM

Hooree Amerkhanian

Biological Sciences

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Alecxandre Andres

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #335

1:30 - 2:50 PM

Kristine Angeles

Biological Sciences

Poster Session ~ #26

1:30 - 2:50 PM

Allison Anguren

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay B

9:30 AM

Chelsea Anorma

Chemistry

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Christina Anz

Public Health Sciences

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Christina Anz

Public Health Sciences

Oral Session II

Newport Beach B

3:40 PM

Jimmy Ao

Biological Sciences

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Terilyn Aquino

Public Health Sciences

Poster Session ~ #73

1:30 - 2:50 PM

Sara Arastoo

Biological Sciences

Poster Session ~ #88

1:30 - 2:50 PM

Luisa Arevalo

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach A

3:40 PM

Jocelyn Argueta

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #10

1:30 - 2:50 PM

Jocelyn Argueta

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #11

1:30 - 2:50 PM

Jocelyn Argueta

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #9

1:30 - 2:50 PM

Jocelyn Argueta

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #22

1:30 - 2:50 PM

Paul Avalos

Biological Sciences

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Dimas Avila

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #259

1:30 - 2:50 PM

Dimas Avila

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Alejandro Avina

Biological Sciences

Poster Session ~ #24

1:30 - 2:50 PM

Chen Avrahami

Genetics

Poster Session ~ #187

1:30 - 2:50 PM

Antony Awad

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #108

1:30 - 2:50 PM

Grigor Azatian

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach B

8:30 AM

Hakop Azatyan

Sociology

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:50 AM

Vikram Babu

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #263

1:30 - 2:50 PM

Salvador Badillo-Rios

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #262

1:30 - 2:50 PM

Salvador Badillo-Rios

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #218

1:30 - 2:50 PM

Maneka Badrinath

Biomedical Engineering: Premedicine

Oral Session I

Pacific Ballroom A

9:10 AM

Maneka Badrinath

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #325

1:30 - 2:50 PM

Sarah Baek

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #327

1:30 - 2:50 PM

Sarah Baek

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #328

1:30 - 2:50 PM

Sarah Baek

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Balboa Island A

3:20 PM

Siyouneh Baghdasarian

Developmental & Cell Biology

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Leomar Bagsik

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #200

1:30 - 2:50 PM

Danny Baldo

Biomedical Engineering

Oral Session II

Moss Cove B

3:40 PM

Gina Banh

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Hugo Banh

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #157

1:30 - 2:50 PM

Wilson Banh

Biological Sciences

Poster Session ~ #176

1:30 - 2:50 PM

Aparna Baranwal

Biological Sciences

Poster Session ~ #97

1:30 - 2:50 PM

Eden Barragan

Biological Sciences

Oral Session II

Woods Cove C

3:40 PM

Galia Barsever

Biological Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom A

9:50 AM

Fady Barsoum

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #284

1:30 - 2:50 PM

Fady Barsoum

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #127

1:30 - 2:50 PM

Rame Bashir

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #128

1:30 - 2:50 PM

Rame Bashir

Biochemistry & Molecular Biology

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Sarah Bauer

Dance-Performance

Poster Session ~ #306

1:30 - 2:50 PM

Christine Bediones

English/ Global Cultures

Poster Session ~ #325

1:30 - 2:50 PM

Jessica Behar

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #326

1:30 - 2:50 PM

Jessica Behar

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #327

1:30 - 2:50 PM

Jessica Behar

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Crystal Cove Auditorium

4:40 PM

Brittany Bell

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #286

1:30 - 2:50 PM

Joseph Bell

Mechanical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Fabio Bendana

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #188

1:30 - 2:50 PM

Fabio Bendana

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Oral Session I

Crystal Cove Auditorium

8:30 AM

Elias Berezin

Music-Performance

Oral Session II

Emerald Bay C

3:40 PM

Gabriel Beringer

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #306

1:30 - 2:50 PM

Chris Berizko

Information & Computer Science

Poster Session ~ #225

1:30 - 2:50 PM

Ariel Beroukhim

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #224

1:30 - 2:50 PM

Ariel Beroukhim

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #332

1:30 - 2:50 PM

Karishma Bhakta

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Balboa Island A

4:20 PM

Krupa Bhakta

Public Health Sciences

Poster Session

1:30 - 2:50 PM

Sahil Bhakta

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #5

1:30 - 2:50 PM

Aditi Bhatia

Electrical Engineering

Poster Session ~ #67

1:30 - 2:50 PM

Gurleen Bhatia

Civil Engineering

Poster Session ~ #221

1:30 - 2:50 PM

Shweta Bhatnagar

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #131

1:30 - 2:50 PM

Chelsey Bithell

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay D

4:00 PM

Kelly Blake

Biological Sciences

Oral Session II

Crescent Bay C

3:00 PM

Alexander Block

Information & Computer Science/ Mathematics

Oral Session II

Woods Cove A

4:00 PM

Jessica Bogdanoff

English

Oral Session II

Doheny Beach D

4:40 PM

Kyle Boos

Information & Computer Science

Oral Session II

Newport Beach A

3:20 PM

Yasmin Borhani

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Doheny Beach B

3:20 PM

Jennifer Botello

Chicano/Latino Studies/ Political Science

Poster Session ~ #185

1:30 - 2:50 PM

Ghita Bouzarif

Biological Sciences

Oral Session II

Crystal Cove Auditorium

4:00 PM

Alexander Bower

Psychology

Oral Session II

Doheny Beach A

4:00 PM

Teresa Boyle

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #77

1:30 - 2:50 PM

Teresa Boyle

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #132

1:30 - 2:50 PM

Kristen Branes

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Keith Branson

Mechanical Engineering

Oral Session II

Newport Beach B

4:00 PM

Patrick Brennock

Biological Sciences

Poster Session ~ #164

1:30 - 2:50 PM

James Brewster

Chemistry

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Kimberly Bridgewater

Dance-Choreography

Poster Session ~ #297

1:30 - 2:50 PM

Jeffrey Briggs

Chemistry

Oral Session II

Crescent Bay D

3:40 PM

Christopher Bucklew

Anthropology/ Economics

Oral Session II

Emerald Bay B

4:00 PM

Chelsea Burch

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Crystal Cove Auditorium

3:20 PM

Vaughn Byers

Criminology, Law & Society/ Urban Studies

Poster Session ~ #65

1:30 - 2:50 PM

Citadel Cabasag

Epidemiology/ Public Health Sciences

Poster Session ~ #207

1:30 - 2:50 PM

Raymond James Cabrera

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #208

1:30 - 2:50 PM

Raymond James Cabrera

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #304

1:30 - 2:50 PM

Shixuan Cai

Undeclared

Oral Session I

Emerald Bay A

8:30 AM

Everardo Camacho

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #225

1:30 - 2:50 PM

Everardo Camacho

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #84

1:30 - 2:50 PM

Joseph Cambe

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Crystal Cove Auditorium

8:50 AM

Asthrea Camilon

Studio Art

Poster Session ~ #6

1:30 - 2:50 PM

Zachary Campagna

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #204

1:30 - 2:50 PM

Zachary Campagna

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay B

8:50 AM

Chris Campbell

Materials Science Engineering

Oral Session II

Doheny Beach C

3:20 PM

Jessica Campbell

English

Oral Session II

Doheny Beach C

3:20 PM

Daniela Cannata

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Emerald Bay D

3:40 PM

Nathalia Cantarelli

Sociology

Poster Session ~ #92

1:30 - 2:50 PM

Yizhou Cao

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay B

3:00 PM

Maria Cardenas

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #301

1:30 - 2:50 PM

John Caroompas

Chemistry

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Anne Carr

Dance/ Literary Journalism

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Matthew Carrico

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach C

4:00 PM

Timothy Casasola

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #229

1:30 - 2:50 PM

Nolan Case

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #309

1:30 - 2:50 PM

Katrina Castaneda

International Studies

Poster Session ~ #360

1:30 - 2:50 PM

Julio Castillo

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #27

1:30 - 2:50 PM

Maria Castillo

Psychology/ Public Health Sciences

Poster Session ~ #272

1:30 - 2:50 PM

Maria Castillo

Psychology/ Public Health Sciences

Poster Session ~ #333

1:30 - 2:50 PM

Ariana Castro

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Lawrence Cavanaugh

Aerospace Engineering

Oral Session II

Doheny Beach C

4:20 PM

Leonor Cedano

Chicano/Latino Studies/ Sociology

Poster Session ~ #334

1:30 - 2:50 PM

Christina Cendejas

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Crystal Cove Auditorium

4:20 PM

Alysha Chagany

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Doheny Beach D

10:10 AM

Avinash Chainani

Business Administration/ MBA

Poster Session ~ #4

1:30 - 2:50 PM

Po-Han Chaing

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #238

1:30 - 2:50 PM

Gregory Chan

Biological Sciences

Oral Session I

Balboa Island A

8:50 AM

Ka Hei Chan

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay A

3:20 PM

Mandy Chan

Public Health Sciences

Poster Session ~ #304

1:30 - 2:50 PM

Sharat Chandra

Mathematics/ Physics

Poster Session ~ #149

1:30 - 2:50 PM

Derek Chang

Neurobiology

Poster Session ~ #139

1:30 - 2:50 PM

Eric Chang

Public Health Sciences

Poster Session ~ #233

1:30 - 2:50 PM

Gary Chang

Chemical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach D

4:20 PM

Gary Chang

Chemical Engineering

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Mei Chang

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach C

8:30 AM

Terri Chang

Biological Sciences/ Psychology

Poster Session ~ #195

1:30 - 2:50 PM

Theodore Chang

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #107

1:30 - 2:50 PM

Kelsey Changsing

Biological Sciences

Oral Session I

Woods Cove C

9:10 AM

Christina Chao

Psychology

Oral Session II

Doheny Beach D

3:40 PM

Tzu-Yu Chao

Mechanical Engineering

Oral Session I

Newport Beach B

9:10 AM

Chun Chau

Comparative Literature/ Philosophy

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:20 PM

Steven Chau

Electrical Engineering

Oral Session II

Emerald Bay E

4:20 PM

Vinson Chau

Sociology

Oral Session II

Newport Beach A

4:00 PM

Jason Chauv

Psychology

Poster Session ~ #241

1:30 - 2:50 PM

Olivia Chavez

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Jessica Chean

Aerospace Engineering

Oral Session I

Woods Cove B

8:50 AM

Lijie Chen

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #228

1:30 - 2:50 PM

Lijie Chen

Biomedical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach D

3:40 PM

Lute Chen

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #226

1:30 - 2:50 PM

Patricia Chen

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #300

1:30 - 2:50 PM

Yingyao Chen

Chemistry

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:00 PM

Hanchel Cheng

Electrical Engineering

Poster Session ~ #214

1:30 - 2:50 PM

Stephanie Cheng

Chemistry

Poster Session ~ #77

1:30 - 2:50 PM

Winnie Cheng

Biomedical Engineering: Premedicine

Oral Session II

Doheny Beach A

4:00 PM

Winnie Cheng

Biomedical Engineering: Premedicine

Poster Session ~ #90

1:30 - 2:50 PM

Margarita Chernova

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #218

1:30 - 2:50 PM

Renee Cheung

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #219

1:30 - 2:50 PM

Renee Cheung

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #114

1:30 - 2:50 PM

Shirley Cheung

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #69

1:30 - 2:50 PM

Brian Chew

Electrical Engineering

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Jaslie Chhean

Biological Sciences

Poster Session ~ #113

1:30 - 2:50 PM

Danny Chiem

Biological Sciences

Poster Session ~ #290

1:30 - 2:50 PM

Bryan Chin

Chemistry

Oral Session II

Moss Cove A

3:20 PM

Nina Chiu

Biological Sciences

Poster Session ~ #13

1:30 - 2:50 PM

Nina Chiu

Biological Sciences

Poster Session ~ #145

1:30 - 2:50 PM

Kevin Choe

Microbiology & Immunology

Oral Session I

Moss Cove A

9:30 AM

SeongHee Choi

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #136

1:30 - 2:50 PM

Michael Chow

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #85

1:30 - 2:50 PM

Stephanie Chow

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay E

3:00 PM

Sarahzin Chowdhury

International Studies

Poster Session ~ #282

1:30 - 2:50 PM

Anthony Christensen

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #227

1:30 - 2:50 PM

Alexander Chu

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #315

1:30 - 2:50 PM

Ashlie Chu

Psychology & Social Behavior/ Social Ecology

Oral Session I

Emerald Bay A

9:10 AM

Esther Chu

Biological Sciences

Poster Session ~ #217

1:30 - 2:50 PM

Gwendolen Chu

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #183

1:30 - 2:50 PM

Sherman Chu

Biological Sciences

Poster Session ~ #205

1:30 - 2:50 PM

Ting-Yi Chu

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #6

1:30 - 2:50 PM

Ting-Yi Chu

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #260

1:30 - 2:50 PM

Shang Chung

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Oral Session I

Woods Cove B

9:30 AM

Thanh Chung

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #67

1:30 - 2:50 PM

Ashley Ciglar

Environmental Engineering

Poster Session ~ #218

1:30 - 2:50 PM

Walter Cisneros Morales

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Oral Session I

Crescent Bay A

9:10 AM

Bryan Clifton

Genetics

Poster Session ~ #355

1:30 - 2:50 PM

Katie Cobian

Psychology

Poster Session ~ #142

1:30 - 2:50 PM

Justin Cochrane

Microbiology & Immunology

Poster Session ~ #207

1:30 - 2:50 PM

Nana Colgate

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay B

10:10 AM

Nana Colgate

Biomedical Engineering

Oral Session II

Woods Cove B

4:00 PM

Eliza Collison

International Studies

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:30 AM

Juan Contreras

Biomedical Engineering

Oral Session II

Crescent Bay D

4:20 PM

Chanele Cook

Economics

Poster Session ~ #67

1:30 - 2:50 PM

Abigail Cooke

Civil Engineering

Poster Session ~ #304

1:30 - 2:50 PM

Jeremy Cooper

Physics

Oral Session I

Emerald Bay E

9:10 AM

Elise Corkery

Criminology, Law & Society/ Economics

Poster Session ~ #251

1:30 - 2:50 PM

Andreina Coronel

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #217

1:30 - 2:50 PM

Andreina Coronel

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #68

1:30 - 2:50 PM

Nayeli Correa

Biological Sciences

Poster Session ~ #283

1:30 - 2:50 PM

Frank Criger

Biomedical Engineering

Oral Session I

Crystal Cove Auditorium

9:10 AM

Franloie Cruz

Studio Art

Oral Session II

Emerald Bay A

3:40 PM

Adriana Cuevas

Public Health Policy

Oral Session I

Pacific Ballroom A

9:50 AM

Joseph Cuevas

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #284

1:30 - 2:50 PM

Joseph Cuevas

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Quan Cui

Environmental Engineering

Oral Session I

Woods Cove B

8:30 AM

Matthew Curtis

Biomedical Engineering: Premedicine/ Music Performance

Oral Session I

Emerald Bay A

10:10 AM

Van Custodio

Informatics

Poster Session ~ #118

1:30 - 2:50 PM

Arun Dang

Biological Sciences

Poster Session ~ #42

1:30 - 2:50 PM

Hamilton Dang

Biological Sciences

Poster Session ~ #285

1:30 - 2:50 PM

Jack Danylik

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #331

1:30 - 2:50 PM

Helen Darr

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Emerald Bay B

8:50 AM

Kunal Dave

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #202

1:30 - 2:50 PM

Kunal Dave

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #62

1:30 - 2:50 PM

Soraya Davia

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #61

1:30 - 2:50 PM

Soraya Davia

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #84

1:30 - 2:50 PM

Justin de Vera

Genetics

Poster Session ~ #163

1:30 - 2:50 PM

Sabrina Dea

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay C

4:00 PM

Darius Dehghan

Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #358

1:30 - 2:50 PM

Patrick Del Rosario

Psychology & Social Behavior/ Social Ecology

Poster Session ~ #228

1:30 - 2:50 PM

Reynz Delina

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #158

1:30 - 2:50 PM

Marisa DeSanto

Biological Sciences

Oral Session II

Moss Cove A

3:40 PM

Pritha Dewanjee

Biological Sciences

Poster Session ~ #86

1:30 - 2:50 PM

Navneet Dhillon

Biological Sciences

Poster Session ~ #241

1:30 - 2:50 PM

Amrita Dhinsa

Film & Media Studies

Oral Session I

Emerald Bay D

9:50 AM

Amber Di Ferdinand

English/ Women’s Studies

Oral Session I

Doheny Beach A

9:10 AM

Jessica Diaz

Biological Sciences

Poster Session ~ #359

1:30 - 2:50 PM

Ma. Isabel Diaz

Chicano/Latino Studies/ Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Moss Cove B

9:10 AM

Howard Diep

Asian American Studies/ Political Science

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Michael Dileva

Chemical Engineering

Poster Session ~ #95

1:30 - 2:50 PM

Andrew Dinh

Biological Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom A

9:50 AM

Nathan Directo

History/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #284

1:30 - 2:50 PM

Nathan Directo

History/ Mechanical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach C

3:40 PM

Annie Do

Political Science

Poster Session ~ #358

1:30 - 2:50 PM

Annie Do

Political Science

Oral Session I

Balboa Island A

10:10 AM

Helena Do

Biological Sciences

Poster Session ~ #241

1:30 - 2:50 PM

Katherine Do

Biological Sciences

Poster Session ~ #161

1:30 - 2:50 PM

Timothy Do

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Moss Cove B

9:10 AM

Jenilyn Doan

Biological Sciences

Poster Session ~ #32

1:30 - 2:50 PM

John Doan

Neurobiology

Oral Session II

Newport Beach A

3:00 PM

Keith Domon

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Moss Cove B

8:50 AM

Khanh Kathy Dong

Political Science/ Sociology

Poster Session ~ #358

1:30 - 2:50 PM

Khanh Kathy Dong

Political Science/ Sociology

Poster Session ~ #286

1:30 - 2:50 PM

Vatche Donikian

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #357

1:30 - 2:50 PM

Mary Duenas

Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #23

1:30 - 2:50 PM

Haley Dunn

Biological Sciences

Poster Session ~ #172

1:30 - 2:50 PM

Cindy Duong

Pharmaceutical Science

Oral Session II

Doheny Beach B

3:40 PM

Maritza Duran

Chicano/Latino Studies/ Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #353

1:30 - 2:50 PM

Jessica Durney

Political Science

Poster Session ~ #96

1:30 - 2:50 PM

Abdo Durra

Biological Sciences

Poster Session ~ #69

1:30 - 2:50 PM

Gentry Dy

Computer Science & Engineering

Poster Session ~ #288

1:30 - 2:50 PM

Andrea Echeverria

Civil Engineering

Poster Session ~ #1

1:30 - 2:50 PM

Claire Edmonds

Drama

Oral Session II

Crescent Bay C

3:20 PM

Patrick Edwards

Physics

Oral Session I

Doheny Beach A

8:30 AM

Shannon Eftekharian

Public Health Sciences

Oral Session II

Doheny Beach A

3:20 PM

Paris Eghtedari Tehrani

Public Health Sciences

Poster Session ~ #63

1:30 - 2:50 PM

Paris Eghtedari Tehrani

Public Health Sciences

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Emilie Endow

Biological Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom A

9:10 AM

Stephanie Eng

Computer Science & Engineering

Oral Session II

Crescent Bay C

4:40 PM

Michelle England

Biological Sciences

Oral Session II

Woods Cove C

4:00 PM

Igii Enverga

Computer Science

Oral Session I

Woods Cove C

9:50 AM

Fareshte Erani

Psychology

Oral Session I

Newport Beach A

8:50 AM

Fareshte Erani

Psychology

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Jessica Escobar

Aerospace Engineering

Oral Session II

Newport Beach A

4:20 PM

Lindsey Eskow

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Newport Beach A

3:40 PM

Jessica Espinosa

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #175

1:30 - 2:50 PM

Horacio Estabridis

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay E

9:10 AM

Carmen Estrada

Chicano/Latino Studies/ Studio Art

Poster Session ~ #169

1:30 - 2:50 PM

Adriana Etcheverry

Biological Sciences

Poster Session ~ #263

1:30 - 2:50 PM

Aria Etemadieh

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #218

1:30 - 2:50 PM

Diana Fang

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #215

1:30 - 2:50 PM

Yen Chi Fang

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #333

1:30 - 2:50 PM

Daniel Faraci

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #125

1:30 - 2:50 PM

Maryam Farooqui

Biological Sciences

Poster Session ~ #126

1:30 - 2:50 PM

Maryam Farooqui

Biological Sciences

Poster Session ~ #263

1:30 - 2:50 PM

Mohsin Farooqui

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #86

1:30 - 2:50 PM

Connor Farrell

Biological Sciences

Poster Session ~ #226

1:30 - 2:50 PM

Monika Faruque

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #325

1:30 - 2:50 PM

Negar Fatahi

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #327

1:30 - 2:50 PM

Negar Fatahi

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #265

1:30 - 2:50 PM

David Feng

Mechanical Engineering

Oral Session I

Crescent Bay C

9:50 AM

Sean Feng

Chemistry

Poster Session ~ #252

1:30 - 2:50 PM

Jacob Fenster

Chemical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach D

4:40 PM

Joshua Ferguson

Computer Science & Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:40 PM

Joshua Ferguson

Computer Science & Engineering

Poster Session ~ #219

1:30 - 2:50 PM

Regina Flora

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #217

1:30 - 2:50 PM

Regina Kyrene Flora

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #194

1:30 - 2:50 PM

Edmund Florendo

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #68

1:30 - 2:50 PM

Marcel Flores

Anthropology/ Public Health Policy

Poster Session ~ #67

1:30 - 2:50 PM

Marcel Flores

Anthropology/ Public Health Policy

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:00 PM

Christopher Fong

Computer Engineering

Poster Session ~ #5

1:30 - 2:50 PM

Sara Foreman

Biological Sciences

Poster Session ~ #140

1:30 - 2:50 PM

Michael Formica

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach A

9:50 AM

Mary Fouad

Biological Sciences

Poster Session ~ #359

1:30 - 2:50 PM

Veronica Franco

Sociology

Oral Session I

Pacific Ballroom A

10:10 AM

Michelle Freret

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #136

1:30 - 2:50 PM

Julie Freschl

Psychology

Poster Session ~ #306

1:30 - 2:50 PM

Chantal Fry

Computer Engineering

Poster Session ~ #305

1:30 - 2:50 PM

Chantal Fry

Computer Engineering

Poster Session ~ #151

1:30 - 2:50 PM

Amos Fung

Microbiology & Immunology

Poster Session ~ #198

1:30 - 2:50 PM

Kelsey Fung

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #64

1:30 - 2:50 PM

Brielle Gagnon

Nursing Science

Oral Session II

Newport Beach A

4:20 PM

Jenae Galang

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #279

1:30 - 2:50 PM

Norma Galaviz

Environmental Engineering

Oral Session I

Doheny Beach D

8:30 AM

Norma Galaviz

Civil Engineering/ Environmental Engineering

Poster Session ~ #63

1:30 - 2:50 PM

Jairo Garcia

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach A

3:20 PM

Jairo Garcia

Biological Sciences

Poster Session ~ #77

1:30 - 2:50 PM

Mireya Garcia

Ecology & Evolutionary Biology

Oral Session II

Doheny Beach A

4:00 PM

Mireya Garcia

Ecology & Evolutionary Biology

Poster Session ~ #62

1:30 - 2:50 PM

Monica Garcia

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Kimberly Gardner

Biological Sciences

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Taylor Gardner

Biological Sciences

Poster Session ~ #62

1:30 - 2:50 PM

Christina Garibay

Psychology

Oral Session II

Newport Beach A

3:00 PM

Kevin Garrie

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #207

1:30 - 2:50 PM

Trevor Gartner

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay E

9:10 AM

Andrea Gaspar

Chicano/Latino Studies/ International Studies

Oral Session II

Doheny Beach B

4:00 PM

Andrea Gaspar

Chicano/Latino Studies/ International Studies

Oral Session II

Newport Beach A

3:40 PM

Claudia Gavrilescu

Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #179

1:30 - 2:50 PM

Marina Gerges

Public Health Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:50 AM

Michael Ghebrial Fam

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #223

1:30 - 2:50 PM

Cory Gierczak

Chemical Engineering

Poster Session ~ #65

1:30 - 2:50 PM

Anita Gilbert

Informatics

Poster Session ~ #169

1:30 - 2:50 PM

Alissa Giron

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay A

3:40 PM

Kristen Goh

Public Health Sciences

Poster Session ~ #72

1:30 - 2:50 PM

Arianna Gomez

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach D

9:50 AM

Edgar Gomez

Chemical Engineering

Poster Session ~ #266

1:30 - 2:50 PM

Guillermo Gomez

Engineering

Poster Session ~ #342

1:30 - 2:50 PM

Magali Gonzalez

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Maria Gonzalez

Public Health Sciences

Poster Session ~ #310

1:30 - 2:50 PM

Nathalie Gonzalez

Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #304

1:30 - 2:50 PM

Luis Gonzalez-Mayen

Mathematics

Poster Session ~ #101

1:30 - 2:50 PM

Marla Goodfellow

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay D

9:30 AM

Audrey Goodman

Drama

Oral Session I

Emerald Bay D

8:30 AM

Audrey Goodman

Drama

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Audrey Goodman

Drama

Poster Session ~ #225

1:30 - 2:50 PM

Maunika Gosike

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #345

1:30 - 2:50 PM

Timothy Gow

Business Economics

Poster Session ~ #361

1:30 - 2:50 PM

Venus Green

African American Studies/ Political Science

Oral Session I

Emerald Bay E

9:30 AM

Gurri Grewal

Public Health Policy

Poster Session ~ #313

1:30 - 2:50 PM

Cyla Grisso

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #60

1:30 - 2:50 PM

Jeremy Grossman

Biological Sciences/ Psychology

Oral Session I

Woods Cove C

8:30 AM

Kier Groulx

Computer Science/ Psychology

Poster Session ~ #363

1:30 - 2:50 PM

Matthew Guevara

Criminology, Law & Society/ Political Science

Poster Session ~ #37

1:30 - 2:50 PM

Alyssa Gutierrez

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay E

9:10 AM

Andrea Gutierrez

Global Cultures/ History

Poster Session ~ #360

1:30 - 2:50 PM

Edward Gutierrez

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Newport Beach A

3:40 PM

Jasmine Gutierrez

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #282

1:30 - 2:50 PM

Kenneth Gutierrez

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #141

1:30 - 2:50 PM

Lucas Gutierrez

Biological Sciences

Poster Session ~ #62

1:30 - 2:50 PM

Silvia Gutierrez

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Herlinda Guzman

Biological Sciences

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Ananya Habemariam

Mechanical Engineering

Oral Session I

Doheny Beach C

8:50 AM

Garo Hagopian

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay E

3:20 PM

Asia Hahn

Business Administration/ Film and Media Studies

Poster Session ~ #226

1:30 - 2:50 PM

Kaleigh Halford

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #70

1:30 - 2:50 PM

Antoine Hamedi-Sangsari

Biological Sciences

Poster Session ~ #2

1:30 - 2:50 PM

Thomas Hamilton

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach A

4:00 PM

Allison Hamoy

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #77

1:30 - 2:50 PM

Allison Hamoy

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #235

1:30 - 2:50 PM

Anthony Han

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #306

1:30 - 2:50 PM

Martha Han

Studio Art

Poster Session ~ #8

1:30 - 2:50 PM

Patrick Hang

Biological Sciences

Poster Session ~ #144

1:30 - 2:50 PM

Medhat Hanna

Biological Sciences

Oral Session II

Crescent Bay B

4:00 PM

Medhat Hanna

Biological Sciences

Poster Session ~ #9

1:30 - 2:50 PM

Julie Hannsun

Biological Sciences

Poster Session ~ #113

1:30 - 2:50 PM

Jerry Harb

Biological Sciences

Poster Session ~ #288

1:30 - 2:50 PM

Giselle Harkous

Civil Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:40 PM

Randy Harper

Computer Science & Engineering

Poster Session ~ #322

1:30 - 2:50 PM

Tian Harrison

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #217

1:30 - 2:50 PM

Arely Haynes

Biomedical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom A

4:20 PM

Amy He

Sociology

Oral Session II

Doheny Beach D

3:00 PM

Minda He

Mathematics/ Quantitative Economics

Poster Session ~ #266

1:30 - 2:50 PM

Marielisa Hecht

Civil Engineering/ Environmental Engineering

Oral Session II

Doheny Beach A

3:00 PM

David Herman

Biological Sciences

Poster Session ~ #311

1:30 - 2:50 PM

Brian Hermosillo

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #267

1:30 - 2:50 PM

Dana Hernandez

Environmental Engineering

Poster Session ~ #266

1:30 - 2:50 PM

Dana Hernandez

Environmental Engineering

Poster Session ~ #53

1:30 - 2:50 PM

Emily Hernandez

Chemistry

Oral Session I

Emerald Bay E

8:30 AM

Lorena Hernandez

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #275

1:30 - 2:50 PM

Matthew Hernandez III

Earth & Environmental Science

Poster Session ~ #363

1:30 - 2:50 PM

Juan Herrera

Political Science

Oral Session I

Emerald Bay E

8:30 AM

Paula Hervias-Cardona

Economics/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #323

1:30 - 2:50 PM

Julia Hillendahl

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Doheny Beach A

8:30 AM

Priyanka Hiteshi

Public Health Policy

Poster Session ~ #231

1:30 - 2:50 PM

Justin Hitomi

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:00 PM

Dan Ho

Computer Engineering

Oral Session II

Moss Cove A

4:20 PM

Daniel Ho

Biological Sciences

Poster Session ~ #241

1:30 - 2:50 PM

David Ho

Biological Sciences

Poster Session ~ #76

1:30 - 2:50 PM

Jenny Ho

Public Health Policy

Poster Session ~ #159

1:30 - 2:50 PM

Jessica Ho

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay C

9:50 AM

Shannon Ho

Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #159

1:30 - 2:50 PM

Shannon Ho

Biological Sciences

Oral Session II

Crescent Bay D

3:20 PM

Sharon Ho

Anthropology/ East Asian Cultures

Poster Session ~ #129

1:30 - 2:50 PM

Victoria Ho

Biological Sciences

Poster Session ~ #128

1:30 - 2:50 PM

Victoria Ho

Biological Sciences

Oral Session I

Woods Cove B

9:10 AM

Ashley Hoang

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #60

1:30 - 2:50 PM

Nhi Hoang

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay C

9:50 AM

Thang Hoang

Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #365

1:30 - 2:50 PM

Jeremy Hohn

Drama

Poster Session ~ #1

1:30 - 2:50 PM

Jeremy Hohn

Drama

Poster Session ~ #174

1:30 - 2:50 PM

Yoo Kyung Hong

Pharmaceutical Science

Oral Session II

Doheny Beach D

3:40 PM

Justin Hoogenstryd

Mechanical Engineering

Oral Session II

Woods Cove B

4:20 PM

Chris Horng

Film and Media Studies/ International Studies

Poster Session ~ #349

1:30 - 2:50 PM

Sonja Hourany

Economics

Poster Session ~ #62

1:30 - 2:50 PM

Simona House

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #100

1:30 - 2:50 PM

Tsai-Ching Hsi

Biological Sciences

Poster Session ~ #99

1:30 - 2:50 PM

Tsai-Ching Hsi

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Chieh-Lo Hsieh

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #79

1:30 - 2:50 PM

Angela Hsu

Public Health Sciences

Oral Session I

Doheny Beach C

9:10 AM

Antoinette Hu

Biological Sciences/ Human Biology

Poster Session ~ #159

1:30 - 2:50 PM

Betty Hu

Earth & Environmental Science

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Frank Hu

Aerospace Engineering

Oral Session II

Newport Beach B

3:00 PM

Carolyn Hua

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #75

1:30 - 2:50 PM

Monica Hua

Biological Sciences

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Yu Hua

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Yu Hua

Mechanical Engineering

Oral Session I

Crescent Bay C

10:10 AM

Chloe Huang

Chemistry

Oral Session I

Moss Cove A

9:50 AM

Christina Huang

Biological Sciences

Poster Session ~ #351

1:30 - 2:50 PM

Constance Huang

Comparative Literature

Poster Session ~ #274

1:30 - 2:50 PM

Jeremy Huang

Biological Sciences

Poster Session ~ #348

1:30 - 2:50 PM

Lisa Huang

Anthropology/ Economics

Poster Session ~ #165

1:30 - 2:50 PM

Jocelyn Huey

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #186

1:30 - 2:50 PM

Michael Hui

Biological Sciences

Oral Session I

Newport Beach A

9:50 AM

Hailley Hukill

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Newport Beach A

9:10 AM

Hailley Hukill

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

John Huleis

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #4

1:30 - 2:50 PM

Anthony Hummel

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #113

1:30 - 2:50 PM

Laura Humphrey

Biological Sciences

Poster Session ~ #11

1:30 - 2:50 PM

Jenna Hung

Pharmaceutical Science

Oral Session II

Doheny Beach A

3:40 PM

Jenna Hung

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:30 AM

Brian Huynh

Biomedical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Dat Huynh

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #132

1:30 - 2:50 PM

Kenneth Huynh

Biological Sciences

Oral Session II

Balboa Island A

4:20 PM

Nancy Huynh

Pharmaceutical Science/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #56

1:30 - 2:50 PM

Timmy Huynh

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:50 AM

Michelle Hwang

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #212

1:30 - 2:50 PM

Michelle Hwang

Biomedical Engineering

Oral Session II

Woods Cove B

3:00 PM

Amanda Iaali

Earth & Environmental Science

Poster Session ~ #154

1:30 - 2:50 PM

Merna Ibrahim

Biological Sciences

Poster Session ~ #244

1:30 - 2:50 PM

Omar Ibrahim Elfar

Chemical Engineering

Poster Session ~ #67

1:30 - 2:50 PM

Dominique Ingato

Chemical Engineering/ Materials Science Engineering

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Masara Issa

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Woods Cove B

8:50 AM

Shilpa Jagannath

Biomedical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:50 AM

Shilpa Jagannath

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #4

1:30 - 2:50 PM

William Jang

Mechanical Engineering

Oral Session II

Emerald Bay A

4:40 PM

Keerthanaa Jeeva

Public Health Policy/ Public Health Sciences

Poster Session ~ #362

1:30 - 2:50 PM

Hye Jung Jeong

Social Science/ Sociology

Poster Session ~ #38

1:30 - 2:50 PM

Tiffany Ji

Biological Sciences

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Alan Jiang

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #209

1:30 - 2:50 PM

Alan Jiang

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Ziyuan Jiang

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #319

1:30 - 2:50 PM

Aiko Jin

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #304

1:30 - 2:50 PM

Adam Johnstone

Computer Engineering/ Physics

Poster Session ~ #307

1:30 - 2:50 PM

Tiffany Jomoc

Pharmaceutical Science

Oral Session II

Doheny Beach D

4:40 PM

Kevin Jonaitis

Computer Science/ Electrical Engineering

Oral Session II

Newport Beach A

4:20 PM

Samantha Joseph

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #237

1:30 - 2:50 PM

Brian Jow

Biological Sciences

Poster Session ~ #363

1:30 - 2:50 PM

Quinn Kantor

Economics

Oral Session II

Doheny Beach A

3:40 PM

Kunaal Kapoor

Public Health Sciences

Poster Session ~ #11

1:30 - 2:50 PM

Kunaal Kapoor

Public Health Sciences

Poster Session ~ #265

1:30 - 2:50 PM

Jaydeep Kar

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #114

1:30 - 2:50 PM

Fouad Kardous

Biological Sciences

Poster Session ~ #18

1:30 - 2:50 PM

Loree Karkodorian

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Rachel Karlen

Biological Sciences

Poster Session ~ #217

1:30 - 2:50 PM

Emil Karshalev

Chemical Engineering/ Materials Science Engineering

Poster Session ~ #250

1:30 - 2:50 PM

Emil Karshalev

Chemical Engineering/ Materials Science Engineering

Oral Session II

Moss Cove A

4:00 PM

Nikhita Kathuria

Biological Sciences

Poster Session ~ #225

1:30 - 2:50 PM

Sonia Kaushal

Biomedical Engineering

Oral Session I

Doheny Beach B

9:10 AM

Lori Ke

International Studies/ Literary Journalism

Poster Session ~ #173

1:30 - 2:50 PM

Nicole Kelder

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

3:00 PM

Tim Kelley

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #227

1:30 - 2:50 PM

Cameron Kennedy

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #354

1:30 - 2:50 PM

Maral Keosseian

Psychology & Social Behavior

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Chelsea Kern

Biological Sciences/ Dance-Performance

Oral Session II

Moss Cove B

4:20 PM

Krista Kernodle

Mathematics

Oral Session II

Balboa Island A

4:20 PM

Elin Keshishmousa

Biological Sciences/ Chemistry

Poster Session ~ #234

1:30 - 2:50 PM

Emily Kha

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #209

1:30 - 2:50 PM

Bobak Khalessi

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #66

1:30 - 2:50 PM

Parastou Khalessi Hosseini

Psychology/ Public Health Sciences

Oral Session II

Emerald Bay A

4:00 PM

Afra Khan

Anthropology/ Public Health Policy

Poster Session ~ #82

1:30 - 2:50 PM

Naila Khan

Political Science/ Public Health Policy

Poster Session ~ #131

1:30 - 2:50 PM

Nooreen Khan

Biological Sciences

Oral Session I

Newport Beach B

9:50 AM

Sanaa Khan

International Studies/ Political Science

Oral Session II

Crystal Cove Auditorium

3:40 PM

Tiffany Khau

Business Administration/ Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Kevin Kho

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #114

1:30 - 2:50 PM

Belinda Khou

Biological Sciences

Oral Session II

Crystal Cove Auditorium

4:20 PM

Katie Khuu

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Caleb Kil

Public Health Sciences

Poster Session ~ #84

1:30 - 2:50 PM

Hyun Min Kil

Biological Sciences

Oral Session II

Newport Beach A

4:00 PM

Anneji Kim

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #318

1:30 - 2:50 PM

Anneji Kim

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #9

1:30 - 2:50 PM

Dorian Kim

Biological Sciences

Poster Session ~ #322

1:30 - 2:50 PM

Howard Kim

Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #47

1:30 - 2:50 PM

Jane Kim

Biological Sciences

Poster Session ~ #293

1:30 - 2:50 PM

Joseph Kim

Chemistry

Oral Session II

Crescent Bay A

3:40 PM

Katie Kim

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

3:20 PM

Kevin Kim

Aerospace Engineering

Oral Session II

Balboa Island A

4:20 PM

Timothy Kim

Biological Sciences

Poster Session ~ #299

1:30 - 2:50 PM

Ryan King

Biological Sciences/ Chemistry

Poster Session

1:30 - 2:50 PM

Amy Kirkpatrick

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay A

4:20 PM

Eline Kocharyan

Public Health Sciences

Poster Session ~ #240

1:30 - 2:50 PM

Daniel Kohanchi

Biological Sciences

Poster Session ~ #324

1:30 - 2:50 PM

Abraham Kou

Psychology

Oral Session I

Newport Beach A

9:30 AM

Abraham Kou

Psychology

Poster Session ~ #205

1:30 - 2:50 PM

Samer Kreitem

Biomedical Engineering: Premedicine

Oral Session I

Crescent Bay C

9:30 AM

Stephan Kudlacek

Chemistry

Oral Session II

Balboa Island A

4:20 PM

Brandon Kuey

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #110

1:30 - 2:50 PM

Brandon Kuey

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #183

1:30 - 2:50 PM

Christina Kummerfeld

Political Science/ Sociology

Poster Session ~ #133

1:30 - 2:50 PM

Deandra Kuruppu

Biological Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:30 AM

Sharon Kuruvilla

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay A

9:50 AM

Nafiri Kusumakaulika

Informatics

Oral Session I

Emerald Bay B

8:50 AM

Elliott Kwan

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay C

8:50 AM

SunJoo (Lena) Kwon

Political Science/ Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Moss Cove B

8:30 AM

Yeon Joo (Dana) Kwon

Criminology, Law & Society/ Political Science

Poster Session ~ #242

1:30 - 2:50 PM

Louai Labanieh

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #285

1:30 - 2:50 PM

Kevin Lage

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #216

1:30 - 2:50 PM

Aaron Lai

Biomedical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach D

3:00 PM

Eric Lai

Mathematics

Poster Session ~ #157

1:30 - 2:50 PM

Hew Yeng Lai

Biological Sciences

Oral Session II

Woods Cove A

3:20 PM

Kenneth Lai

Classics/ English

Poster Session ~ #350

1:30 - 2:50 PM

Patrick Lai

Business Economics

Poster Session ~ #247

1:30 - 2:50 PM

Dylan Laidlaw

Chemistry

Poster Session ~ #333

1:30 - 2:50 PM

Bijal Lal

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #266

1:30 - 2:50 PM

Andy Lam

Materials Science Engineering

Oral Session II

Crescent Bay B

3:00 PM

Diana Lam

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Emerald Bay B

9:50 AM

Jesse Lam

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #228

1:30 - 2:50 PM

Jesse Lam

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #312

1:30 - 2:50 PM

Tiffany Lam

Biological Sciences/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #222

1:30 - 2:50 PM

Callum Lamb

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #160

1:30 - 2:50 PM

Ann Lan

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay D

9:50 AM

Emily Larin

Chicano/Latino Studies/ Political Science

Oral Session II

Newport Beach A

4:00 PM

Jonathan Larson

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #78

1:30 - 2:50 PM

Elaine Lau

Nursing Science

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Michael Lau

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #184

1:30 - 2:50 PM

Kelly Laugenour

Chemistry

Poster Session ~ #120

1:30 - 2:50 PM

Natasha Laux

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Newport Beach B

8:30 AM

Linh Le

Anthropology/ Political Science

Oral Session II

Crescent Bay D

4:00 PM

Linh Le

Anthropology/ Political Science

Oral Session I

Pacific Ballroom A

8:30 AM

Lisa Le

Ecology & Evolutionary Biology

Poster Session ~ #8

1:30 - 2:50 PM

Toyen Le

Biological Sciences

Oral Session I

Balboa Island A

8:30 AM

Amy Lee

Public Health Sciences

Poster Session ~ #155

1:30 - 2:50 PM

Andrew Lee

Biological Sciences

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Chantelle Lee

Biological Sciences

Poster Session ~ #75

1:30 - 2:50 PM

Christine Lee

Biological Sciences

Poster Session ~ #364

1:30 - 2:50 PM

Cindy Lee

Political Science/ Social Science

Poster Session ~ #54

1:30 - 2:50 PM

Jennifer Lee

Biological Sciences

Poster Session ~ #110

1:30 - 2:50 PM

Joshua Lee

Chemistry

Poster Session ~ #19

1:30 - 2:50 PM

Rafael Lee

Biological Sciences

Poster Session ~ #263

1:30 - 2:50 PM

Raymond Lee

Mechanical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach A

3:20 PM

Verlicia Lee

Biological Sciences

Poster Session ~ #63

1:30 - 2:50 PM

Verlicia Lee

Biological Sciences

Oral Session I

Newport Beach B

10:10 AM

Leslie May Legaspi

Political Science

Poster Session ~ #281

1:30 - 2:50 PM

Nick Leighton

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #279

1:30 - 2:50 PM

Aiden Leong

Chemical Engineering

Poster Session ~ #114

1:30 - 2:50 PM

Eric Leung

Biological Sciences

Poster Session ~ #30

1:30 - 2:50 PM

Lisa Leung

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay A

3:00 PM

Caroline Lewellyn

Public Health Sciences

Poster Session ~ #102

1:30 - 2:50 PM

Michelle Ley

Chemical Engineering

Poster Session ~ #269

1:30 - 2:50 PM

Amanda Li

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay C

8:30 AM

Hao Li

Chemistry

Poster Session ~ #315

1:30 - 2:50 PM

Huang Li

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Crystal Cove Auditorium

9:10 AM

Veronica Li

Studio Art

Oral Session II

Doheny Beach D

3:00 PM

Weiwei Li

Mathematics/ Quantitative Economics

Poster Session ~ #111

1:30 - 2:50 PM

Ying Shan Li

Public Health Sciences

Poster Session ~ #39

1:30 - 2:50 PM

Alice Liang

Biological Sciences

Poster Session ~ #168

1:30 - 2:50 PM

Ting Mei Liang

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Doheny Beach C

8:30 AM

Velinda Liao

Biological Sciences

Poster Session ~ #256

1:30 - 2:50 PM

Benson Lim

Chemical Engineering

Poster Session ~ #153

1:30 - 2:50 PM

Kimberly Lim

Biological Sciences

Oral Session II

Woods Cove C

3:20 PM

Paulina Lim

Psychology/ Spanish

Poster Session ~ #134

1:30 - 2:50 PM

Shauna Lin

Biological Sciences

Poster Session ~ #4

1:30 - 2:50 PM

Steve Lin

Mechanical Engineering

Oral Session II

Emerald Bay B

3:20 PM

Wenbo Lin

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Crystal Cove Auditorium

9:30 AM

Svetlana Linetskaya

Arts & Humanities/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #243

1:30 - 2:50 PM

Jerry Lipinski

Biomedical Engineering: Premedicine

Poster Session ~ #81

1:30 - 2:50 PM

Katherine Liptrap

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #75

1:30 - 2:50 PM

Anna Liu

Biological Sciences

Poster Session ~ #28

1:30 - 2:50 PM

Emily Liu

Biological Sciences

Poster Session ~ #302

1:30 - 2:50 PM

Jia Liu

Biochemistry & Molecular Biology/ Chemistry

Poster Session ~ #3

1:30 - 2:50 PM

Nancy Lo

Urban Studies

Poster Session ~ #227

1:30 - 2:50 PM

Patrick Lo

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #197

1:30 - 2:50 PM

Patrick Lo

Biomedical Engineering

Oral Session II

Emerald Bay B

3:40 PM

Timothy Loftus

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #89

1:30 - 2:50 PM

Nina Long

Neurobiology

Oral Session II

Emerald Bay D

4:20 PM

Sandy Lopex

Sociology

Poster Session ~ #356

1:30 - 2:50 PM

Ana Lopez

Psychology & Social Behavior/ Spanish Literature

Oral Session II

Woods Cove B

3:20 PM

Guadalupe Lopez

Sociology

Poster Session ~ #248

1:30 - 2:50 PM

Robert Lopez

Chemistry

Oral Session I

Balboa Island A

9:30 AM

Michael Louthan

Biomedical Engineering: Premedicine

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:50 AM

Victoria Low

Biomedical Engineering

Oral Session I

Doheny Beach D

8:30 AM

Nicholas Lowe

Civil Engineering

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Cheng Lu

Mechanical Engineering

Oral Session I

Woods Cove B

9:10 AM

Jihang Lu

Electrical Engineering

Poster Session ~ #115

1:30 - 2:50 PM

Kelly Lu

Biological Sciences

Poster Session ~ #248

1:30 - 2:50 PM

Michelle Lu

Chemistry

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:30 AM

Joycelin Luc

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #45

1:30 - 2:50 PM

Brandon Lui

Biological Sciences

Poster Session ~ #218

1:30 - 2:50 PM

Wilson Lui

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #266

1:30 - 2:50 PM

Michael Luong

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #228

1:30 - 2:50 PM

Ruben Luu

Biomedical Engineering/ Materials Science Engineering

Poster Session ~ #268

1:30 - 2:50 PM

Cindy Ly

Biological Sciences

Poster Session ~ #87

1:30 - 2:50 PM

Kevin Ly

Biological Sciences

Poster Session ~ #78

1:30 - 2:50 PM

Matthew Ly

Nursing Science

Poster Session ~ #140

1:30 - 2:50 PM

Dandan Ma

Biological Sciences

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Lindsay Ma

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #133

1:30 - 2:50 PM

Steven Ma

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach D

4:40 PM

Yuhao Ma

Computer Science & Engineering

Poster Session ~ #124

1:30 - 2:50 PM

Nicolas Maalouf

Psychology

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Michelle Maasz

Art History/ Dance

Poster Session ~ #338

1:30 - 2:50 PM

Jennifer Mabe

Anthropology

Poster Session ~ #50

1:30 - 2:50 PM

Trisha Macaraeg

Biomedical Engineering: Premedicine

Poster Session ~ #291

1:30 - 2:50 PM

Victor Macedonio

Chemistry

Poster Session ~ #65

1:30 - 2:50 PM

Kaitlin Madary

Nursing Science

Oral Session I

Moss Cove B

9:30 AM

Monica Makar

International Studies

Poster Session ~ #1

1:30 - 2:50 PM

Alexander Makardish

Drama

Poster Session ~ #171

1:30 - 2:50 PM

Ariana Malagon

Public Health Sciences

Poster Session ~ #208

1:30 - 2:50 PM

Bassel Malek

Chemical Engineering

Poster Session ~ #34

1:30 - 2:50 PM

Sonam Malhotra

Public Health Sciences

Poster Session ~ #16

1:30 - 2:50 PM

Gordon Man

Developmental & Cell Biology

Poster Session ~ #228

1:30 - 2:50 PM

Patrick Manalo

Biomedical Engineering

Oral Session I

Newport Beach A

9:50 AM

Kimia Mansoor

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #344

1:30 - 2:50 PM

Nicole Manzano

Psychology

Oral Session I

Emerald Bay C

9:10 AM

Gabriela Manzo

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #317

1:30 - 2:50 PM

Gabriela Manzo

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Crescent Bay D

4:40 PM

Akhila Marella

Business Economics

Oral Session II

Doheny Beach B

3:00 PM

Julissa Marin

Political Science

Poster Session ~ #196

1:30 - 2:50 PM

Michael Marks

Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove C

9:30 AM

Mark Marquez

Psychology

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Ben Martin

Ecology & Evolutionary Biology

Poster Session ~ #217

1:30 - 2:50 PM

Cindy Martinez

Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove C

8:50 AM

Edward Martinez

Psychology

Poster Session ~ #343

1:30 - 2:50 PM

Mariela Martinez

Education/ Anthropology/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #62

1:30 - 2:50 PM

Paola Martinez

Spanish

Oral Session I

Emerald Bay B

8:50 AM

Alex Matlock

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay B

8:30 AM

Alex Matlock

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Naoya Matsuda

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #195

1:30 - 2:50 PM

Kent Mayzel

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #333

1:30 - 2:50 PM

Clint McKenna

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Newport Beach A

4:20 PM

Ana Mendez

Psychology & Social Behavior/ Social Ecology

Oral Session I

Crescent Bay A

8:30 AM

Annmarie Mendoza

Biological Sciences

Poster Session ~ #317

1:30 - 2:50 PM

Yoselinda Mendoza

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #316

1:30 - 2:50 PM

Yoselinda Mendoza

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Pacific Ballroom A

9:30 AM

Alexander Mercado

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #62

1:30 - 2:50 PM

Shannon Merrell

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:30 AM

Aleksandar Metulev

Chemical Engineering/ Materials Science Engineering

Oral Session I

Woods Cove B

10:10 AM

Aleksandar Metulev

Chemical Engineering/ Materials Science Engineering

Oral Session II

Newport Beach A

3:20 PM

Nicole Midani

Philosophy/ Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:10 AM

Indrani Mikkilineni

Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove A

8:30 AM

Indrani Mikkilineni

Biomedical Engineering

Oral Session II

Woods Cove C

3:00 PM

James Miller

Psychology

Oral Session II

Emerald Bay C

3:20 PM

Anna Mills

Political Science/ Sociology

Oral Session II

Moss Cove A

4:00 PM

Tae Min

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay B

9:10 AM

Hataka Minami

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #114

1:30 - 2:50 PM

Siuneh Minassian

Biological Sciences

Poster Session ~ #246

1:30 - 2:50 PM

Mason Minot

Chemical Engineering/ Chemistry

Oral Session II

Newport Beach B

4:40 PM

Monica Miyakawa-Liu

Biological Sciences/ Criminology, Law & Society

Poster Session ~ #124

1:30 - 2:50 PM

Niki Mohammadi

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay D

8:30 AM

Naaila Mohammed

Criminology, Law & Society/ Literary Journalism

Poster Session ~ #3

1:30 - 2:50 PM

Nabila Mohammed

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Nima Mohseni

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #265

1:30 - 2:50 PM

Verenice Mojica

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #48

1:30 - 2:50 PM

Zaki Molvi

Chemical Engineering

Oral Session I

Doheny Beach D

8:30 AM

Wade Monsen

Environmental Engineering

Poster Session ~ #280

1:30 - 2:50 PM

Wade Monsen

Environmental Engineering

Oral Session I

Moss Cove A

9:10 AM

Jordanna Monteiro

Public Health Sciences

Oral Session II

Newport Beach A

3:40 PM

Melissa Montenegro

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Woods Cove A

4:20 PM

Jennifer Moore

English

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Sana Moosaji

Public Health Sciences

Oral Session II

Doheny Beach C

3:00 PM

Lourdes Morales

Psychology

Poster Session ~ #227

1:30 - 2:50 PM

Matt Morinishi

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #270

1:30 - 2:50 PM

Donald Morrow III

Chemical Engineering

Poster Session ~ #203

1:30 - 2:50 PM

Jessica Motherwell

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #6

1:30 - 2:50 PM

Jessica Motherwell

Biomedical Engineering

Oral Session II

Newport Beach B

4:20 PM

Steven Muawad

Microbiology & Immunology

Poster Session ~ #292

1:30 - 2:50 PM

Rafik Mughnetsyan

Chemistry

Poster Session ~ #106

1:30 - 2:50 PM

Ryan Mui

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Marcus Munguia

Criminology, Law & Society

Oral Session I

Newport Beach A

9:30 AM

Ericka Muñoz

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Doheny Beach A

4:20 PM

Brian Murray

Biological Sciences

Oral Session I

Woods Cove A

9:50 AM

Rohit Murthy

Chemical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach C

3:20 PM

Tallin Muskat

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Isaiah Navarro

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #236

1:30 - 2:50 PM

Erfan Nazeri

Biological Sciences

Poster Session ~ #180

1:30 - 2:50 PM

Nicholas Neel

Music/ Public Health Sciences

Oral Session I

Doheny Beach B

9:30 AM

Norbert Negrea

Anthropology/ Social Policy Public Service

Poster Session ~ #67

1:30 - 2:50 PM

Zahra Nemati

Public Health Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Lawrence Ng

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #124

1:30 - 2:50 PM

Nathan Ng

Biological Sciences

Poster Session ~ #125

1:30 - 2:50 PM

Nathan Ng

Biological Sciences

Poster Session ~ #122

1:30 - 2:50 PM

Nathan Ng

Biological Sciences

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Preston Ng

Public Health Sciences

Poster Session ~ #296

1:30 - 2:50 PM

Huylong Ngo

Biomedical Engineering/ Chemistry/ Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach D

9:10 AM

Patrick Ngo

Chemical Engineering

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Pauline Ngo

Biological Sciences

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Pauline Ngo

Biological Sciences

Poster Session ~ #290

1:30 - 2:50 PM

Andrew Nguyen

Biological Sciences/ Chemistry

Poster Session ~ #167

1:30 - 2:50 PM

Benjamin Nguyen

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #20

1:30 - 2:50 PM

Courtney Nguyen

French

Oral Session II

Newport Beach B

3:40 PM

Dung Nguyen

Chemistry

Poster Session ~ #111

1:30 - 2:50 PM

Huy Nguyen

Biological Sciences

Poster Session ~ #340

1:30 - 2:50 PM

Jacqueline Nguyen

Anthropology

Oral Session I

Doheny Beach A

8:50 AM

Jennifer Nguyen

Public Health Sciences

Oral Session I

Crescent Bay B

9:10 AM

Jenny Nguyen

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #283

1:30 - 2:50 PM

Jessica Nguyen

Biomedical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Jimmy Nguyen

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #110

1:30 - 2:50 PM

John Nguyen

Biological Sciences

Poster Session ~ #75

1:30 - 2:50 PM

Johnny Nguyen

Biological Sciences

Poster Session ~ #35

1:30 - 2:50 PM

Joseph Nguyen

Biological Sciences

Oral Session I

Moss Cove B

9:10 AM

Khang Nguyen

Pharmaceutical Science

Oral Session II

Moss Cove A

3:00 PM

Kimberly Nguyen

Biological Sciences

Poster Session ~ #318

1:30 - 2:50 PM

Kimberly Nguyen

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Crescent Bay C

4:20 PM

Linh Nguyen

Chemistry

Poster Session ~ #181

1:30 - 2:50 PM

Matthew Nguyen

Neurobiology

Poster Session ~ #110

1:30 - 2:50 PM

Minh-Kevin Nguyen

Biological Sciences

Poster Session ~ #148

1:30 - 2:50 PM

Minhthao Nguyen

Biological Sciences

Poster Session

1:30 - 2:50 PM

Nancy Nguyen

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #110

1:30 - 2:50 PM

Phuong-May Nguyen

Public Health Sciences

Poster Session ~ #55

1:30 - 2:50 PM

Quy Nguyen

Biochemistry & Molecular Biology

Oral Session I

Balboa Island A

9:50 AM

Ryan Nguyen

Biological Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom A

10:10 AM

Scott Nguyen

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Sophia Nguyen

Biological Sciences

Oral Session I

Newport Beach A

8:50 AM

Stephanie Nguyen

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Newport Beach A

9:30 AM

Stephanie Nguyen

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #249

1:30 - 2:50 PM

Tam Nguyen

Chemistry

Poster Session ~ #59

1:30 - 2:50 PM

Thien-Kim Nguyen

Biological Sciences

Poster Session ~ #44

1:30 - 2:50 PM

Tiffany Nguyen

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay A

8:50 AM

Truman Nguyen

Biological Sciences

Oral Session II

Crescent Bay A

4:20 PM

Tuyen Nguyen

Developmental & Cell Biology

Poster Session ~ #82

1:30 - 2:50 PM

Dmitriy Nikitin

Public Health Policy

Poster Session ~ #336

1:30 - 2:50 PM

Nadia Nikroo

Anthropology/ Biological Sciences

Poster Session ~ #337

1:30 - 2:50 PM

Nadia Nikroo

Anthropology/ Biological Sciences

Oral Session II

Woods Cove C

4:20 PM

Amanda Nili

English/ Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Doheny Beach A

8:30 AM

Mina Noohi

Public Health Policy

Poster Session ~ #191

1:30 - 2:50 PM

Frederique Norpetlian

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #322

1:30 - 2:50 PM

Kayla Oberle

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #82

1:30 - 2:50 PM

Aeriel Ocampo

Biological Sciences

Poster Session ~ #278

1:30 - 2:50 PM

Sanae Ogura

Public Health Sciences

Oral Session II

Crescent Bay C

4:00 PM

Zachary Oh

Biological Sciences/ Chemistry

Poster Session ~ #88

1:30 - 2:50 PM

Michael Okazaki

Biological Sciences

Poster Session ~ #43

1:30 - 2:50 PM

Katryna Olarte

Biological Sciences

Poster Session ~ #52

1:30 - 2:50 PM

Corin Joseph Oliver

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #117

1:30 - 2:50 PM

Deryn Ongchangco

Biological Sciences

Poster Session ~ #332

1:30 - 2:50 PM

John Ontiveros

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #276

1:30 - 2:50 PM

Jessica Oquist

Biological Sciences

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Andrea Ordaz

Dance-Performance/ Dance Chorerography

Oral Session I

Emerald Bay E

9:50 AM

Ariana Oregel

Sociology

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:10 AM

Dean Orellana

Chemical Engineering/ Materials Science Engineering

Poster Session ~ #283

1:30 - 2:50 PM

Virginia Orozco

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #63

1:30 - 2:50 PM

Alfonso Ortiz

Cognitive Psychology/ Public Health Sciences

Oral Session II

Doheny Beach A

3:20 PM

Alfonso Ortiz

Cognitive Psychology/ Public Health Sciences

Poster Session ~ #341

1:30 - 2:50 PM

Pamela Ortiz

Psychology/ Sociology

Poster Session ~ #298

1:30 - 2:50 PM

Christina Owens

Chemistry

Oral Session II

Newport Beach A

4:20 PM

Nina Ozbardakci

Psychology

Poster Session ~ #25

1:30 - 2:50 PM

Varsha Pandey

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay E

4:00 PM

Ditty Parampathu

Sociology

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

John Parcell

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #190

1:30 - 2:50 PM

Paul Parcell

Aerospace Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Rochelle Parker

Mechanical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:30 AM

Nazneen Pashutanizadeh

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #272

1:30 - 2:50 PM

Cameron Patel

Civil Engineering/ Environmental Engineering

Poster Session ~ #118

1:30 - 2:50 PM

Darshan Patel

Biological Sciences

Poster Session ~ #17

1:30 - 2:50 PM

Karishma Patel

Biological Sciences

Poster Session ~ #216

1:30 - 2:50 PM

Kishan Patel

Biomedical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:50 AM

Kishan Patel

Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove A

8:30 AM

Kishan Patel

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #318

1:30 - 2:50 PM

Pooja Patel

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Ravi Patel

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #147

1:30 - 2:50 PM

Tej Patel

Biological Sciences

Oral Session II

Balboa Island A

3:00 PM

Hillary Patton

Criminology, Law & Society/ Psychology

Poster Session ~ #194

1:30 - 2:50 PM

Akshay Paul

Biomedical Engineering

Oral Session I

Newport Beach A

9:30 AM

Ernesto Paz-Altschul

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:30 AM

Joey Pazzi

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #102

1:30 - 2:50 PM

Brandon Pena

Biological Sciences

Poster Session ~ #277

1:30 - 2:50 PM

Jeniffer Pena

Biological Sciences

Poster Session ~ #130

1:30 - 2:50 PM

Patrick Penalosa

Biological Sciences

Poster Session ~ #6

1:30 - 2:50 PM

Marissa Pennell

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #206

1:30 - 2:50 PM

Marissa Pennell

Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove A

9:50 AM

Alexandra Perebikovsky

Physics

Poster Session ~ #343

1:30 - 2:50 PM

Edgar Perez

Psychology

Poster Session ~ #58

1:30 - 2:50 PM

Graciela Perez

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:10 AM

Jonathan Perez-Bernal

Aerospace Engineering/ Materials Science Engineering

Poster Session ~ #306

1:30 - 2:50 PM

Nathan Petitti

Computer Science

Poster Session ~ #305

1:30 - 2:50 PM

Emily Petrossian

Electrical Engineering

Poster Session ~ #178

1:30 - 2:50 PM

Christine Pham

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay B

8:30 AM

Christine Pham

Biological Sciences

Poster Session ~ #87

1:30 - 2:50 PM

Helen Pham

Biological Sciences

Poster Session ~ #306

1:30 - 2:50 PM

Kathleen Pham

Biomedical Engineering: Premedicine

Poster Session ~ #255

1:30 - 2:50 PM

Khoi Pham

Chemical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach D

3:00 PM

Kim Pham

Mathematics

Poster Session ~ #100

1:30 - 2:50 PM

Kim Pham

Biological Sciences

Poster Session ~ #186

1:30 - 2:50 PM

Sally Pham

Biological Sciences

Poster Session ~ #227

1:30 - 2:50 PM

Trudy Pham

Biomedical Engineering

Oral Session II

Moss Cove B

3:20 PM

Andy Phan

Biological Sciences

Poster Session ~ #114

1:30 - 2:50 PM

Daniel Phan

Biological Sciences

Poster Session ~ #162

1:30 - 2:50 PM

Tam Phan

Biological Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom A

8:50 AM

Hyung Phouasalit

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #112

1:30 - 2:50 PM

Pauline Phung

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach A

3:20 PM

Naomi Pires-Barracosa

Psychology

Poster Session ~ #63

1:30 - 2:50 PM

Naomi Pires-Barracosa

Psychology

Poster Session ~ #320

1:30 - 2:50 PM

Patricia Place

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #321

1:30 - 2:50 PM

Patricia Place

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #322

1:30 - 2:50 PM

Patricia Place

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Charles Poblete

Mechanical Engineering

Oral Session II

Emerald Bay C

3:00 PM

Suzana Poghosyan

Arts & Humanities

Oral Session I

Emerald Bay A

9:30 AM

Hugo Polanco

Informatics

Poster Session ~ #245

1:30 - 2:50 PM

Brian Polson

Chemical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:50 AM

Aswini Ponnaluri

Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove A

8:50 AM

Aswini Ponnaluri

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #254

1:30 - 2:50 PM

Robinne Ponty

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #226

1:30 - 2:50 PM

Eric Poon

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #69

1:30 - 2:50 PM

Devir Poringer

Computer Science & Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom B

3:00 PM

Richard Pratti

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #2

1:30 - 2:50 PM

Christopher Prijic

Computer Science/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #339

1:30 - 2:50 PM

Samuel Puliafico

Anthropology

Oral Session I

Newport Beach B

9:30 AM

Stephanie Pulles

Comparative Literature/ Economics

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Harjot Purewal

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #314

1:30 - 2:50 PM

Deepa Puthran

Psychology

Oral Session II

Balboa Island A

4:20 PM

Michael Quang

Chemistry

Poster Session ~ #110

1:30 - 2:50 PM

Samantha Quesada

Biological Sciences

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Samantha Quesada

Biological Sciences

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

Samantha Quesada

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach B

9:50 AM

Jose Quintana

Political Science/ Sociology

Poster Session ~ #312

1:30 - 2:50 PM

Marilisa Raju

Psychology

Poster Session ~ #98

1:30 - 2:50 PM

Amanda Ramirez

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay D

8:50 AM

Brianna Ramirez

Social Ecology

Oral Session II

Crescent Bay A

3:20 PM

Brian Ramiro

Biological Sciences

Poster Session ~ #4

1:30 - 2:50 PM

Jesus Ramos

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #40

1:30 - 2:50 PM

Miriam Ramos

Biological Sciences

Poster Session ~ #229

1:30 - 2:50 PM

Sarah Ramos

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #166

1:30 - 2:50 PM

Shannon Ramsden

Pharmaceutical Science

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Samantha Rasler

Drama/ English

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Mylon Remley

Biological Sciences

Poster Session ~ #285

1:30 - 2:50 PM

Richard Resseguie

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #216

1:30 - 2:50 PM

Richard Resseguie

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #5

1:30 - 2:50 PM

Rea Reyes

Chemical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Samuel Reyes

Aerospace Engineering

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Patrick Reynolds

English

Poster Session ~ #328

1:30 - 2:50 PM

Thomas Rios

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Pacific Ballroom A

9:10 AM

Jordan Ritkes

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Oral Session II

Newport Beach A

4:00 PM

Angel Rodriguez

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Crescent Bay D

9:10 AM

Jacqueline Rodriguez

Chicano/Latino Studies/ Sociology

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:00 PM

Daniel Rojas

Electrical Engineering

Oral Session I

Newport Beach B

8:50 AM

Ahmed Routher

Political Science

Poster Session ~ #80

1:30 - 2:50 PM

Christina Rowley

Psychology

Poster Session ~ #354

1:30 - 2:50 PM

Mariah Roy

Sociology/ Women’s Studies

Oral Session II

Newport Beach A

3:20 PM

Angelica Ruiz

Criminology, Law & Society

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:20 PM

Javier Ruiz

Mechanical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:40 PM

Pranay Rungta

Electrical Engineering

Poster Session ~ #65

1:30 - 2:50 PM

Hillary Russ

Nursing Science

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:20 PM

Steven Rutherford

Computer Engineering

Poster Session ~ #91

1:30 - 2:50 PM

Sara Saber

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay C

4:20 PM

Sasha Sabherwal

International Studies/ Political Science, Gender and Sexuality Studies

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Kayvon Sadaghiani

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #295

1:30 - 2:50 PM

Mariyah Saiduddin

Biological Sciences

Poster Session ~ #330

1:30 - 2:50 PM

Natasha Saifabad

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #93

1:30 - 2:50 PM

Taylor Sais

Earth & Environmental Studies

Oral Session I

Doheny Beach D

9:30 AM

Merna Salama

Chemical Engineering

Oral Session I

Doheny Beach C

9:30 AM

Delaram Salamati

Biological Sciences/ Psychology

Poster Session ~ #281

1:30 - 2:50 PM

Kevin Sale

Mechanical Engineering

Oral Session I

Newport Beach A

8:30 AM

Bryan Salgado

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Newport Beach A

4:00 PM

Rogelio Salgado

Sociology

Poster Session ~ #211

1:30 - 2:50 PM

Charith Samarasena

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #226

1:30 - 2:50 PM

Charith Samarasena

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay A

9:10 AM

Behzad Samavaty

Electrical Engineering

Poster Session ~ #229

1:30 - 2:50 PM

Jason San Jose

Biomedical Engineering

Oral Session I

Doheny Beach A

8:30 AM

Ajay Sanathara

Public Health Policy

Oral Session I

Emerald Bay E

8:50 AM

Cynthia Sanchez

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #287

1:30 - 2:50 PM

John Sanchez

Civil Engineering

Poster Session ~ #81

1:30 - 2:50 PM

Emily Sandon

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #283

1:30 - 2:50 PM

Kevin Santiago

Biomedical Engineering

Oral Session II

Moss Cove A

4:40 PM

Rommel Santos

Neurobiology

Poster Session ~ #36

1:30 - 2:50 PM

Christos Sarantopoulos

Biological Sciences

Poster Session ~ #249

1:30 - 2:50 PM

Nicholas Sarif

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach A

4:40 PM

Amin Sarraf

Public Health Sciences

Oral Session I

Woods Cove B

9:10 AM

Eashani Sathialingam

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Anthony Savedra

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #330

1:30 - 2:50 PM

Sarah Savino

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Woods Cove A

3:40 PM

Jacqueline Schlegel

English

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Chloe Schneider

Drama

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Diana Schoenfield

Dance-Choreography/ Dance Performance

Poster Session ~ #254

1:30 - 2:50 PM

Jonathan Schreder

Chemical Engineering

Poster Session ~ #352

1:30 - 2:50 PM

Olivia Schuetz

European Studies

Poster Session ~ #220

1:30 - 2:50 PM

Michael Schutt

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #65

1:30 - 2:50 PM

Chloe Segismundo

Nursing Science

Poster Session ~ #273

1:30 - 2:50 PM

Natasha Sekhon

Earth & Environmental Science

Oral Session II

Pacific Ballroom A

4:00 PM

Natasha Sekhon

Earth & Environmental Science

Oral Session I

Crescent Bay B

8:50 AM

Pooja Selvan

Biological Sciences

Poster Session ~ #29

1:30 - 2:50 PM

David Sengmany

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay C

9:30 AM

Stacy Serpas-Hernandez

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #64

1:30 - 2:50 PM

Jamie Sewell

Nursing Science

Poster Session ~ #271

1:30 - 2:50 PM

Shayan Shahbazi

Chemical Engineering

Oral Session I

Newport Beach A

9:50 AM

Roshan Sharma

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Newport Beach A

9:50 AM

Jessica Sharp

Public Health Policy

Poster Session ~ #323

1:30 - 2:50 PM

Jiefang Shen

Psychology

Oral Session II

Emerald Bay B

4:20 PM

Jiefang Shen

Psychology

Poster Session ~ #324

1:30 - 2:50 PM

Jiefang Shen

Psychology

Poster Session ~ #156

1:30 - 2:50 PM

Nancy Shen

Biological Sciences

Poster Session ~ #250

1:30 - 2:50 PM

Michael Shenk

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Mahmoud Sherif

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #102

1:30 - 2:50 PM

Mihir Sheth

Biological Sciences

Poster Session ~ #124

1:30 - 2:50 PM

Diane Shin

Biological Sciences

Poster Session ~ #331

1:30 - 2:50 PM

Melissa Shirmohammadi

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #330

1:30 - 2:50 PM

Melissa Shirmohammadi

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #289

1:30 - 2:50 PM

Ryan Shiroma

Mathematics for Economics/ Quantitative Economics

Poster Session ~ #83

1:30 - 2:50 PM

Ani Shirvanian

Biological Sciences

Poster Session ~ #305

1:30 - 2:50 PM

Anastasia Shuba

Computer Engineering

Oral Session I

Emerald Bay A

8:50 AM

Christopher Shum

Biomedical Engineering: Premedicine

Poster Session ~ #256

1:30 - 2:50 PM

Mathew Shum

Chemical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay E

9:10 AM

Martha Sicairos

Chicano/Latino Studies

Poster Session ~ #283

1:30 - 2:50 PM

James Sieng

Biomedical Engineering/ Business Economics

Oral Session II

Doheny Beach D

4:20 PM

Kevin Simonson

Medicine/ Unaffiliated

Oral Session I

Woods Cove A

9:50 AM

Patrick Sims

Chemical and Material Physics/ Physics

Poster Session ~ #15

1:30 - 2:50 PM

Ajitesh Singh

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay C

4:40 PM

Neetu Singh

Political Science

Poster Session ~ #14

1:30 - 2:50 PM

Raymond Jed Singson

Biological Sciences

Oral Session II

Newport Beach A

3:00 PM

Stephanie Sitacarini

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Woods Cove C

10:10 AM

Rajeswari Sivakumar

Psychology

Poster Session ~ #170

1:30 - 2:50 PM

Hana Smith

Psychology

Oral Session II

Crescent Bay B

3:40 PM

Julian Smith

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:20 PM

Daniel So

Electrical Engineering

Poster Session ~ #47

1:30 - 2:50 PM

Mary Soliman

Biological Sciences

Poster Session ~ #74

1:30 - 2:50 PM

Melissa Somogyi

Public Health Sciences

Poster Session ~ #209

1:30 - 2:50 PM

Soo Song

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #211

1:30 - 2:50 PM

Soo Song

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #6

1:30 - 2:50 PM

Neto Sosa

Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove B

9:50 AM

Neto Sosa

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #117

1:30 - 2:50 PM

Jeremy Sry

Public Health Sciences

Poster Session ~ #112

1:30 - 2:50 PM

Angelica Stamegna

Biological Sciences

Poster Session ~ #111

1:30 - 2:50 PM

Amber Stamper

Biological Sciences

Poster Session ~ #225

1:30 - 2:50 PM

Shalom Stevenson

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #182

1:30 - 2:50 PM

Miranda Stiewig

Biological Sciences

Oral Session I

Crystal Cove Auditorium

8:30 AM

Sebastian Stock

Music-Performance

Oral Session II

Doheny Beach D

3:20 PM

Jonathan Stroud

Computer Science

Poster Session ~ #121

1:30 - 2:50 PM

Jared Su

Biological Sciences

Oral Session II

Newport Beach B

3:20 PM

Andy Sua

Biological Sciences/ Chemistry

Poster Session ~ #85

1:30 - 2:50 PM

Megumi Sugimoto

Biological Sciences

Poster Session ~ #7

1:30 - 2:50 PM

Dongjin Suh

Biological Sciences

Poster Session ~ #201

1:30 - 2:50 PM

Nicholas Sullivan

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #111

1:30 - 2:50 PM

Thasin Sultan

Public Health Sciences

Oral Session I

Emerald Bay C

10:10 AM

Diana Sun

Criminology, Law & Society/ Social Ecology

Poster Session ~ #41

1:30 - 2:50 PM

Rachel Sunico

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach D

3:40 PM

Veronica Swanson

Mechanical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom A

3:40 PM

Jake Swartz

Computer Science & Engineering

Poster Session ~ #119

1:30 - 2:50 PM

Diego Tabares

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach D

4:20 PM

Harry Tabata

Biological Sciences

Poster Session ~ #218

1:30 - 2:50 PM

Thompson Taing

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #65

1:30 - 2:50 PM

Cheryl Tang

Nursing Science

Oral Session II

Moss Cove B

3:00 PM

Sarah Tang

Biological Sciences

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Vincent “Vinny” Tangherlini

Drama

Oral Session I

Emerald Bay D

9:30 AM

Vinny Tangherlini

Drama

Oral Session II

Woods Cove A

3:00 PM

Sean Tannenbaum

English

Poster Session ~ #294

1:30 - 2:50 PM

Thammasat Tantipinichwong

Chemistry

Oral Session II

Crescent Bay A

4:00 PM

Eric Tarapore

Developmental & Cell Biology

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Amin Tavakoli

Public Health Sciences

Poster Session ~ #113

1:30 - 2:50 PM

Nairouz Tay

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach D

8:50 AM

Kenneth Teeter

Civil Engineering

Oral Session I

Newport Beach A

9:50 AM

Lauren Texter

Criminology, Law & Society/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #347

1:30 - 2:50 PM

Elizabeth Thai

Business Economics

Oral Session I

Crescent Bay B

9:50 AM

Nhi Thai

Biological Sciences

Poster Session ~ #146

1:30 - 2:50 PM

Kunal Thaker

Biological Sciences

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Jacqueline Thomas

Aerospace Engineering

Oral Session II

Woods Cove C

3:20 PM

Sharon Thomas

Psychology

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Sarah Thompson

English

Oral Session I

Emerald Bay D

9:30 AM

Sarah Thompson

English

Poster Session ~ #102

1:30 - 2:50 PM

Charles Ting

Chemistry

Oral Session II

Crescent Bay B

3:20 PM

Joshua Tjokrosurjo

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #4

1:30 - 2:50 PM

Aldrich To

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #137

1:30 - 2:50 PM

Vivian To

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach D

4:00 PM

Jari-lee Tolentino

Informatics

Oral Session I

Emerald Bay B

9:30 AM

June Tong

Biomedical Engineering: Premedicine

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Stephanie Torrez

Public Health Sciences

Poster Session ~ #226

1:30 - 2:50 PM

Andrew Towstopiat

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #83

1:30 - 2:50 PM

Allen Tran

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #33

1:30 - 2:50 PM

Ashley Tran

Biological Sciences

Poster Session ~ #120

1:30 - 2:50 PM

Evelyn Tran

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #192

1:30 - 2:50 PM

Gerard Tran

Biological Sciences

Oral Session II

Balboa Island A

4:00 PM

James Tran

Biological Sciences

Poster Session ~ #112

1:30 - 2:50 PM

Justin Tran

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #109

1:30 - 2:50 PM

Kelvin Tran

Biological Sciences

Poster Session ~ #214

1:30 - 2:50 PM

Lisa Tran

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #60

1:30 - 2:50 PM

MaiAnh Tran

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach A

9:30 AM

Minh Tran

Biological Sciences

Poster Session ~ #283

1:30 - 2:50 PM

Peter Tran

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #54

1:30 - 2:50 PM

Stephanie Tran

Biological Sciences

Oral Session I

Crescent Bay C

8:50 AM

Stephanie Tran

Chemistry

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Thuong Tran

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #136

1:30 - 2:50 PM

Tien Tran

Biological Sciences

Poster Session ~ #133

1:30 - 2:50 PM

Tom Tran

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach C

9:50 AM

Truc Tran

Biological Sciences

Poster Session ~ #199

1:30 - 2:50 PM

Vinson Tran

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #11

1:30 - 2:50 PM

Vivian Tran

Biological Sciences

Oral Session II

Doheny Beach A

3:40 PM

Vivian Tran

Biological Sciences

Oral Session I

Moss Cove A

8:50 AM

Xuanchinh Tran

Biological Sciences

Oral Session I

Pacific Ballroom A

10:10 AM

Jessica Trieu

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #21

1:30 - 2:50 PM

Thomas Trieu

Biological Sciences

Oral Session I

Balboa Island A

9:50 AM

Alex Trinh

Biological Sciences

Poster Session ~ #206

1:30 - 2:50 PM

Marco Troiani

Biomedical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach D

4:20 PM

Andrew Truong

Civil Engineering

Poster Session ~ #31

1:30 - 2:50 PM

Jenny Truong

Biological Sciences

Poster Session ~ #135

1:30 - 2:50 PM

Myscon Truong

Biological Sciences

Poster Session ~ #292

1:30 - 2:50 PM

Richard Truong

Chemistry

Oral Session II

Crescent Bay C

4:00 PM

Richard Truong

Chemistry

Oral Session II

Crescent Bay B

4:20 PM

Joel Trushinski

Microbiology & Immunology

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Yuder Tsai

Drama

Poster Session ~ #20

1:30 - 2:50 PM

Erika Tsang

Biological Sciences

Poster Session ~ #226

1:30 - 2:50 PM

Jason Tsang

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #49

1:30 - 2:50 PM

Brittany Uribe

Biological Sciences

Oral Session II

Emerald Bay A

4:40 PM

Kelsi Vahid

Public Health Sciences/ Social Ecology

Oral Session II

Crystal Cove Auditorium

3:00 PM

Sarah Valdez

Business Economics

Oral Session II

Balboa Island A

3:40 PM

Sarah Valles

Biological Sciences

Poster Session ~ #261

1:30 - 2:50 PM

Hugo Valverde

Chemical Engineering

Poster Session ~ #112

1:30 - 2:50 PM

Dillon Van Den Berg

Biological Sciences

Oral Session II

Crescent Bay A

4:40 PM

Lenka Vanek

Genetics

Poster Session ~ #249

1:30 - 2:50 PM

Eddie Vargas

Chemical Engineering

Oral Session II

Moss Cove A

4:00 PM

Nazaret Varzhapetyan

Neurobiology

Oral Session I

Crescent Bay D

9:30 AM

Michelle Vasquez-Ruiz

Chicano/Latino Studies/ Political Science

Poster Session ~ #46

1:30 - 2:50 PM

Priya Vasudeva

Developmental & Cell Biology

Poster Session ~ #177

1:30 - 2:50 PM

Archana Venugopal

Biological Sciences

Oral Session I

Doheny Beach B

8:50 AM

Stephanie Verganza

Business Economics/ International Studies

Poster Session ~ #354

1:30 - 2:50 PM

Carmen Vickers

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #12

1:30 - 2:50 PM

Louise Villagomez

Biological Sciences

Poster Session ~ #77

1:30 - 2:50 PM

Kendira Villalobos

Psychology & Social Behavior/ Public Health Policy

Oral Session II

Doheny Beach A

4:00 PM

Kendira Villalobos

Psychology & Social Behavior/ Public Health Policy

Poster Session ~ #58

1:30 - 2:50 PM

Christina Villegas

Public Health Sciences

Poster Session ~ #123

1:30 - 2:50 PM

Eric Viquez

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #64

1:30 - 2:50 PM

Beatriz Virgen Lopez

Nursing Science

Oral Session II

Moss Cove B

4:00 PM

Thuy-Nhu Josephine Vo

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #152

1:30 - 2:50 PM

David Vong

Biological Sciences

Poster Session ~ #20

1:30 - 2:50 PM

Anthony Vu

Neurobiology

Poster Session ~ #189

1:30 - 2:50 PM

Bruno Vu

Mechanical Engineering

Oral Session I

Crescent Bay A

9:30 AM

David Vu

Public Health Policy

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Don Vu

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Katherine Vu

Pharmaceutical Science

Oral Session II

Newport Beach A

3:20 PM

Kelly Vu

Psychology

Poster Session ~ #303

1:30 - 2:50 PM

Kevin Vu

Mathematics/ Physics

Poster Session ~ #57

1:30 - 2:50 PM

Linh Vu

Public Health Sciences

Poster Session ~ #150

1:30 - 2:50 PM

Verna Vu

Biological Sciences

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Siravit Vuttipongmanee

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Siravit Vuttipongmaneek

Mechanical Engineering

Oral Session II

Crescent Bay A

3:00 PM

Indre Vysniauskaite

Biological Sciences

Poster Session ~ #288

1:30 - 2:50 PM

Matt Wagstaff

Civil Engineering

Poster Session ~ #71

1:30 - 2:50 PM

Naomi Walker

Biological Sciences

Poster Session ~ #116

1:30 - 2:50 PM

Ryan Wallace

Ecology & Evolutionary Biology

Oral Session II

Pacific Ballroom B

3:40 PM

Scott Walter

Aerospace Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #207

1:30 - 2:50 PM

Brandon Wang

Biomedical Engineering/ Electrical Engineering

Oral Session II

Emerald Bay D

3:20 PM

Christine Wang

Sociology

Poster Session ~ #143

1:30 - 2:50 PM

Christine Wang

Biological Sciences

Poster Session ~ #216

1:30 - 2:50 PM

Kevin Wang

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom A

10:10 AM

Kevin Wang

Materials Science Engineering/ Mechanical Engineering

Poster Session ~ #228

1:30 - 2:50 PM

Yijiao Wang

Art/ Biomedical Engineering

Oral Session I

Woods Cove A

9:30 AM

Yijiao Wang

Art/ Biomedical Engineering

Poster Session ~ #138

1:30 - 2:50 PM

Angela Wei

Biological Sciences/ Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #313

1:30 - 2:50 PM

Hilary Wek

Psychology

Oral Session II

Doheny Beach D

4:20 PM

Stefan Wenthe

Chemical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay D

9:10 AM

Andra Whipple

Drama

Oral Session I

Emerald Bay D

8:30 AM

Andra Whipple

Drama

Oral Session I

Emerald Bay D

9:30 AM

Andra Whipple

Drama

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Andra Whipple

Drama

Poster Session ~ #67

1:30 - 2:50 PM

Aoife White

Civil Engineering

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Noelle White

Dance-Performance

Oral Session II

Doheny Beach D

3:40 PM

Robert Wikert

Aerospace Engineering

Poster Session ~ #69

1:30 - 2:50 PM

Eric Wilde

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Dane Wilkes

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #113

1:30 - 2:50 PM

Kelsey Wolfbauer

Biological Sciences

Poster Session ~ #114

1:30 - 2:50 PM

Brandon Wong

Biological Sciences

Poster Session ~ #331

1:30 - 2:50 PM

Deanna Wong

Psychology & Social Behavior

Oral Session II

Crescent Bay C

3:40 PM

Hollie Wong

Biological Sciences

Oral Session I

Moss Cove B

9:50 AM

Ashley Wright

Psychology & Social Behavior/ Sociology

Poster Session ~ #2

1:30 - 2:50 PM

Dane Wright

Mechanical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:30 AM

Chun Wu

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #230

1:30 - 2:50 PM

Chun Wu

Biomedical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

8:30 AM

Diana Wu

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay B

10:10 AM

Diana Wu

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #56

1:30 - 2:50 PM

Maggie Wu

Pharmaceutical Science

Poster Session ~ #306

1:30 - 2:50 PM

Minnie Wu

Biological Sciences/ Education

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:40 PM

Steven Wu

Mechanical Engineering

Oral Session I

Crescent Bay C

9:10 AM

Bryan Xie

Biochemistry & Molecular Biology

Oral Session II

Woods Cove B

3:40 PM

Devin Yaeger

Economics

Poster Session ~ #193

1:30 - 2:50 PM

Joshua Yakel

Biomedical Engineering

Lunch Performance

Performance Studio 1100

12:20 - 1:20 PM

Bret Yamanaka

Dance-Choreography/ Dance Performance

Oral Session I

Moss Cove A

8:30 AM

Hana Yamate-Morgan

Biomedical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:30 AM

Hana Yamate-Morgan

Biomedical Engineering

Oral Session II

Emerald Bay D

3:00 PM

Ching-Wen Yang

Public Health Sciences

Poster Session ~ #30

1:30 - 2:50 PM

Ashley Yang-Halsey

Biological Sciences

Poster Session ~ #229

1:30 - 2:50 PM

Derek Yano

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #308

1:30 - 2:50 PM

Janel Yap

Criminology, Law & Society

Oral Session II

Newport Beach B

3:40 PM

Shannon Yee

Biochemistry & Molecular Biology

Poster Session ~ #64

1:30 - 2:50 PM

Patty Yeh

Nursing Science

Poster Session ~ #354

1:30 - 2:50 PM

Lina Yoo

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #321

1:30 - 2:50 PM

Helena Younes

Psychology

Oral Session I

Emerald Bay C

10:10 AM

Jake Young

Economics

Oral Session I

Emerald Bay B

8:50 AM

Leanne Young

Biomedical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:10 AM

Monica Young

Biomedical Engineering

Oral Session I

Emerald Bay D

8:50 AM

Golzar Yousefi

Art History

Poster Session ~ #113

1:30 - 2:50 PM

Warren Youssefian

Biological Sciences

Poster Session ~ #75

1:30 - 2:50 PM

Tianrong Yu

Biological Sciences

Poster Session ~ #5

1:30 - 2:50 PM

Tiffany Yu

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #363

1:30 - 2:50 PM

Xiaowen Yu

International Studies/ Political Science

Oral Session I

Woods Cove B

9:10 AM

Edward Yue

Materials Science Engineering

Poster Session ~ #103

1:30 - 2:50 PM

Ella Yuen

Earth & Environmental Science

Poster Session ~ #229

1:30 - 2:50 PM

Mark Zafico

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #65

1:30 - 2:50 PM

Ana Zavala

Psychology & Social Behavior

Poster Session ~ #263

1:30 - 2:50 PM

Alireza Zavar

Mechanical Engineering

Oral Session II

Pacific Ballroom B

4:00 PM

John Zembal

Aerospace Engineering

Oral Session II

Doheny Beach B

4:20 PM

Omar Zepeda

History

Oral Session II

Emerald Bay E

3:40 PM

Haykuhi Zhamharyan

Public Health Sciences

Poster Session ~ #315

1:30 - 2:50 PM

Liwen Zhang

Psychology & Social Behavior

Oral Session I

Pacific Ballroom B

9:30 AM

Xiaoxuan Zhang

Biomedical Engineering

Oral Session I

Pacific Ballroom B

10:10 AM

Xiaoxuan Zhang

Biomedical Engineering

Poster Session ~ #257

1:30 - 2:50 PM

Yufei Zhang

Mechanical Engineering

Poster Session ~ #258

1:30 - 2:50 PM

Yufei Zhang

Mechanical Engineering

Oral Session II

Doheny Beach D

3:00 PM

Yukang Zhang

Mathematics

Poster Session ~ #253

1:30 - 2:50 PM

Ben Zhou

Chemical Engineering

Poster Session ~ #346

1:30 - 2:50 PM

Yujie Zi

Quantitative Economics